REKLAMA

Co nowy rząd powinien zrobić z wiekiem emerytalnym? W Europie wiek rośnie, a eksperci ostrzegają

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 03 listopada 2015 14:13
Co nowy rząd powinien zrobić z wiekiem emerytalnym? W Europie wiek rośnie, a eksperci ostrzegają "Składek emerytalnych napływa do niego mniej więcej 78 mld zł rocznie, a wydatki na emerytury to 121 mld zł w skali roku"Fot. Flickr

Cała Europa podnosi wiek emerytalny. Najdłużej będą pracować mieszkańcy Irlandii i Wielkiej Brytanii, bo aż do 68. roku życia. W Polsce debata nad wiekiem emerytalnym nadal trwa. Wszystko jednak wskazuje na to, że wiek zostanie obniżony. To jedna z głównych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

Europa od kilku lat debatuje nad potrzebą podniesienia wieku emerytalnego. Tę debatę wymusiły zmiany demograficzne. Żyjemy dłużej, spada natomiast liczba narodzin. Rośnie więc dysproporcja pomiędzy liczbą osób w wieku produkcyjnym a emerytalnym. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że emerytury stanowią już teraz bardzo dużą i wciąż rosnącą część wydatków publicznych: obecnie średnio ponad 10 proc. PKB. Zgodnie z danymi KNF, rządy krajów wspólnoty będą musiały wydawać średnio dodatkowe 2,5 proc. ich PKB na emerytury do 2060 roku tylko po to, by sprostać istniejącym warunkom systemów emerytalnych.

Najdłużej w Anglii i Irlandii

W związku z tymi prognozami, na podniesienie wieku emerytalnego zdecydowały się niemal wszystkie kraje europejskie. Reformy nie ma na razie Luksemburg, tutaj na emeryturę mężczyźni i kobiety przechodzą w wieku 65 lat. Cały czas nad zmianami pracuje Szwecja. Obecnie wiek emerytalny wynosi tu 67 lat. Najprawdopodobniej zostanie podniesiony do 69, choć według tamtejszych władz, idealny dla finansów państwa byłby wiek 75 lat. Najdłużej, jak na razie, będą pracować mieszkańcy Irlandii i Wielkiej Brytanii. W Irlandii wiek emerytalny z obecnych 66 lat zostanie w 2028 roku podniesiony do 68. W Wielkiej Brytanii wiek emerytalny wynoszący obecnie 65 lat dla mężczyzn i 62,4 dla kobiet wzrośnie do 2028 roku do 67 lat dla obu płci, a do 2046 roku będzie wynosił 68 lat.

 67 i 65 lat standardem w UE

Większość państw europejskich zdecydowało się na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lub 65 lat. Do 67. roku życia pracować będą mieszkańcy: Belgii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Francji, Danii, Grecji, Włoch, Norwegii i Hiszpanii. Do 65. roku życia: Cypru, Estonii, Finlandii, Węgier, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii i Słowenii.

Najszybciej na emeryturę będą przechodzić mieszkańcy Słowacji. Tutaj wiek emerytalny do 2017 roku ma dla obu płci wynosić 62 lata.  Dość szybko odpocząć od pracy będą mogli także mieszkańcy Bułgarii. Państwo zdecydowało się utrzymać podział na wiek emerytalny ze względu na płeć. Obecnie na emeryturę przechodzą tu mężczyźni w wieku 61 lat i 4 miesięcy oraz kobiety w wieku 61 lat i 4 miesięcy. Do 2017 roku wiek mężczyzn wzrośnie do 65 lat, a kobiet do 63 lat w 2020 roku.

Polska debatuje

Debata nad wiekiem emerytalnym nie ominęła również Polski. Obecnie wiek emerytalny w Polsce zależy od daty urodzenia i płci. Większość kobiet osiąga go na dzień dzisiejszy w wieku 60 lat, natomiast mężczyzn w wieku 65 lat. Reforma emerytalna zakłada jednak podniesienie wieku emerytalnego i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Dla obu płci miałby on wynosić 67 lat. Ma to następować sukcesywnie, z biegiem lat. Od początku 2013 roku wiek emerytalny jest podnoszony co kwartał o jeden miesiąc. Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku.

Powrót do przeszłości

Powrotu do wieku emerytalnego sprzed reformy, chce Prawo i Sprawiedliwość. 21 września prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy zakładający przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. - Ta ustawa przywraca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (...). Ona daje prawo do emerytury, tzn. że jeżeli ktoś osiągnie wiek emerytalny i chce zacząć pobierać emeryturę, to może to zrobić. Ale może też - jeżeli ma taką wolę, jeżeli czuje w sobie siłę i ma takie możliwości, pracować dalej, po to, żeby mieć wyższą emeryturę, żeby się nadal realizować zawodowo. Jeżeli będzie miał inne życiowe plany, jeżeli się chce zająć wnukami, czy też w zupełnie inny sposób prowadzić swoje życie, w sposób pozazawodowy, może zacząć pobierać emeryturę. To będzie jego swobodna decyzja - powiedział prezydent w oświadczeniu wygłoszonym w Pałacu Prezydenckim. Obniżenie wieku emerytalnego to jedna z głównych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Poseł PiS Jarosław Sellin w TVP Info zapowiedział, że tę obietnicę jego partia chce spełnić już w 2016 roku.

Negatywne w skutkach

Zdaniem ekspertów, takie zmiany będą miały negatywny wpływ przede wszystkim na wysokość świadczeń.

- Obniżenie wieku emerytalnego będzie szkodliwe dla polskiej gospodarki oraz samych przyszłych świadczeniobiorców. Powinniśmy przede wszystkim mieć na uwadze fakt, iż wprowadzenie w życie tych zmian doprowadziłoby do obniżenia emerytur o ok. 40 proc. w przypadku kobiet oraz 15 proc. w przypadku mężczyzn. Oczywiście można argumentować, że przechodzenie na emeryturę w wieku 60 lub 65 lat nie będzie obowiązkowe, ale problem w tym, że świadomość tego, jak duże znaczenie ma opóźnienie momentu zakończenia pracy na wysokość przyszłego świadczenia, nie jest zbyt wysoka. Sprawy nie można również rozpatrywać w oderwaniu od realiów finansowych i demograficznych. Już teraz mamy do czynienia z ogromną dziurą w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – składek emerytalnych napływa do niego mniej więcej 78 mld zł rocznie, a wydatki na emerytury to 121 mld zł w skali roku i to nie licząc emerytur rolniczych, mundurowych czy sędziowskich – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert ds. ekonomicznych z organizacji Pracodawcy RP.

Jak dodaje, podejmując decyzje dotyczące ewentualnych zmian w funkcjonowaniu systemu emerytalnego należy w odpowiedni sposób uwzględnić i wyważyć interesy osób pobierających emerytury oraz tych, którzy przez najbliższe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat będą na nie płacić.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA