REKLAMA

Co z handlem w niedzielę? Elżbieta Rafalska wyjaśnia

  • Autor: PAP/AT
  • 23 czerwca 2017 09:15
Co z handlem w niedzielę? Elżbieta Rafalska wyjaśnia Uważamy, że należałoby etapować wprowadzanie ograniczeń handlu w niedzielę - powiedziała minister Rafalska (Elżbieta Rafalska, fot.mpips.gov.pl)

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska oceniła, że 1 stycznia 2018 r. to realny termin wejścia w życie rozwiązań dotyczących ograniczenia handlu w niedzielę.

• Ograniczenia handlu w niedzielę należy wprowadzać etapami - oceniła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

• Przypomniała, że tempo prac nad projektem, który ma wprowadzić to rozwiązanie, zależy od parlamentu.

• Jej zdaniem, realne jest wejście w życie tych rozwiązań w 2018 r.

Nad obywatelskim projektem wprowadzającym ograniczenia w handlu w niedzielę pracuje Sejm. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w niedzielę w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami. Miałyby one dotyczyć m.in. niedziel przedświątecznych, a także np. stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami.

Solidarność uważa, że prace nad projektem posuwają się zbyt powoli. Rafalska podkreśla, że tempo prac zależne jest od podkomisji powołanej do rozpatrzenia projektu. W czwartkowej rozmowie (22 czerwca)przypomniała, że nastąpiła zmiana przewodniczącego - Jan Mosiński (PiS) zrezygnował, ponieważ przewodniczy innej komisji, zastąpił go Janusz Śniadek (PiS), czyli - jak podkreśliła minister - teraz za prowadzenie tego projektu odpowiada były przewodniczący Solidarności.

Czytaj też: Handel w niedzielę: Zamiast zakazu skrócenie czasu pracy?

"Rząd nie może popędzać parlamentu w pracach. Nasze stanowisko jest od samego początku takie samo: uważamy, że należałoby etapować wprowadzanie ograniczeń handlu w niedzielę" - oceniła Rafalska. "Od dawna mówił o tym wicepremier Mateusz Morawiecki, my też o tym mówiliśmy, że etapem rozsądnym, rozsądną propozycją są dwie niedziele w miesiącu, zachowując te pozostałe ograniczenia dotyczące handlu w dni wolne od pracy" - dodała.

Rząd nie może popędzać parlamentu w pracach - powiedziała minister Rafalska (fot.shutterstock)

Rafalska podkreśliła, że choć tempo prac jest na pewno ważnym elementem harmonogramu, to najważniejsza jest jakoś procedowania projektu. Zwróciła uwagę, że jest to materia prawna niezwykle trudna, projekt wymaga zmian, są też bardzo liczne wyjątki. "Chcemy, żeby to było dobre rozwiązanie, a nie takie, które będzie od razu wymagało nowelizacji albo wycofywania się z jakichś zapisów" - powiedziała.

Oceniła, że 1 stycznia 2018 r. jako termin wejścia w życie tych rozwiązań jest "do osiągnięcia".

We wtorek (20 czerwca) minister rodziny była specjalnym gościem posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", na którym dyskutowano m.in. o wolnych niedzielach w handlu. Jak poinformowała Solidarność w komunikacie, jej przewodniczący Piotr Duda zwrócił uwagę, że idąc do wyborów, PiS stawiał sprawę wolnych niedziel jako kwestię priorytetową i teraz powinien się z tego wywiązać. Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń zapytał, kogo boi się rząd PiS, nie wprowadzając wolnych niedziel. Rafalska odpowiedziała, że rząd obawia się złych rozwiązań ustawowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • PZPR wiecznie żywy 2017-06-23 14:43:12
    Jak za komuny, polityka jest ważniejsza od gospodarki a ideologiczne eksperymenty realizowane bez konsultacji z suwerenem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA