REKLAMA

Co z polską walutą po wyborach?

  • Autor: polskieradio.pl
  • 07 października 2015 11:19
Co z polską walutą po wyborach? To politykom powinniśmy "podziękować" za osłabienie złotego w ostatnich tygodniach - mówi analityk. PTWP (Andrzej Wawok)

Polityka znów w centrum zainteresowania inwestorów. Nowy układ sił w parlamencie może być kluczowy również dla złotego - przekonuje szef najlepszego na świecie zespołu analityków walutowych według agencji Bloomberg.

- Uzyskanie przez PiS większości pozwalającej na wprowadzenie wszystkich, dosyć drastycznych reform doprowadziłoby pewnie do mocnego i skokowego osłabienia złotego, które później byłoby „wymazywane”. Jest to więc scenariusz negatywny, ale krótkoterminowy. A negatywny, długoterminowy, jątrzący się kryzys polityczny, czyli scenariusz numer dwa, mógłby osłabić złotego na dłużej. I scenariusz numer trzy to umocnienie złotego po tym, jak okaże się, że PiS nie będzie w stanie rządzić – prognozuje Bartosz Sawicki, kierownik działu analiz w Domu Maklerskim TMS Brokers.

Złoty słabszy przez polityków

To politykom powinniśmy "podziękować" za osłabienie złotego w ostatnich tygodniach, dodaje gość Polskiego Radia 24.

- Oczywiście jest również deflacja, która trwa dłużej, niż się tego spodziewano, i która odsuwa podwyżki stóp procentowych. Ale ta cała niepewność, związana z tym, kto będzie decydował w przyszłym roku o kształcie polityki monetarnej również negatywnie wpływa na notowania złotego – mówi Bartosz Sawicki.

Polska waluta pod wpływem sytuacji na świecie

Jak podkreśla jednak ekspert, musimy zawsze pamiętać, że złoty jest nie tylko pod wpływem tego, co dzieje się na najważniejszych rynkach, ale również tego, co dzieje się w innych gospodarkach wschodzących.

- Jeżeli są duże problemy w Turcji, Południowej Afryce, na Węgrzech to odbija się to negatywnie też na złotym – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

Dom Maklerski TMS Brokers pokonał 60 firm z całego świata i zwyciężył w rankingu przygotowanym przez agencje Bloomberg, najlepiej prognozując kursy walut w ostatnich czterech kwartałach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA