REKLAMA

Co z przyspieszeniem inwestycji infrastrukturalnych?

  • wnp.pl
  • Autor: Wnp.pl
  • 02 września 2016 16:21
Co z przyspieszeniem inwestycji infrastrukturalnych? Andrzej Adamczyk przyznał, że sytuacja w budownictwie drogowym jest znacznie lepsza niż kolejowym (fot. andrzejadamczyk.pl)

- Trwa ofensywa inwestycji drogowych i kolejowych - podkreślił minister Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. - Na tym etapie nie jest to może jeszcze zauważalne w przestrzeni, bowiem chodzi też o przygotowanie nowych zadań, ale wszystkie zainteresowane instytucje wykazują wielkie zaangażowanie i determinację.

- Dla polskiej gospodarki najważniejsza jest dzisiaj przewidywalność w obszarze infrastruktury, inwestycji drogowych i kolejowych. Dlatego przedstawiamy stan zaawansowania robót i postęp w ogłaszaniu nowych przetargów - od takich słów minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk rozpoczął dziś w Warszawie spotkanie z dziennikarzami.

Można zakładać, że ma to pośrednio związek z ogłoszonymi niedawno przez GUS informacjami o dużym spadku nakładów inwestycyjnych w II kwartale i I półroczu tego roku.

W zgodnej opinii ekspertów, w dużej części przyczyną jest słaba realizacja nowych zadań inwestycji infrastrukturalnych, szczególnie na kolei i bardzo niski poziom wykorzystania środków unijnych z nowej perspektywy, na co wskazuje od pewnego czasu Ministerstwo Rozwoju.

Jak wynikało z przedstawionych danych w MIB, na ok. 107 mld zł zaplanowanych w Krajowym programie budowy dróg na lata 2014-23 w realizacji (budowie, projektowaniu) znajdują się zadania wartości ok. 51,5 mld zł, a w przetargach – ok. 30 mld zł.

W przypadku kolei, której budżet ujęty w Krajowym programie kolejowym wynosi 66 mld zł, w realizacji jest kilkanaście mld zł.

Ocena ministra

Andrzej Adamczyk przyznał, że sytuacja w budownictwie drogowym jest znacznie lepsza niż kolejowym, bowiem obecny zarząd PKP PLK „zastał praktycznie puste szuflady”. Przetargi inwestycyjne, które powinny być już rok temu ogłoszone, będą ogłaszane albo w tym roku, albo dopiero w przyszłym. 

Ale pomimo tego, i zarząd PLK wykazuje determinację, aby nadrobić stracony czas, i kierownictwo GDDKiA „wyprostowuje” sprawy w relacjach z wykonawcami, aby w przyszłości usprawnić procesy budownictwa. 

- Trwa ofensywa inwestycji drogowych i kolejowych - podkreślił minister Adamczyk. - Na tym etapie nie jest to może jeszcze zauważalne w przestrzeni, bowiem chodzi też o przygotowanie nowych zadań, ale wszystkie zainteresowane instytucje wykazują wielkie zaangażowanie i determinację. 

Minister przypomniał, że przyspieszeniu procedur służy np. zmiana przepisów o przygotowywaniu inwestycji kolejowych. Taką „specustawę” Sejm przyjął w czerwcu, dzięki temu już możliwe było przyspieszenie postępowań przygotowawczych ogłaszania przetargów. 

- Gdyby nie trudne i długie procedury dotyczące wymogów ochrony środowiska, moglibyśmy powiedzieć, że inwestycje infrastrukturalne w tej perspektywie nie są zagrożone - stwierdził minister Adamczyk. - Ale zawsze mogą wystąpić nieprzewidziane okoliczności albo na etapie przygotowania, albo wykonania, grożące przedłużeniem harmonogramów. 

Według ministra, mobilizacji służyć też będą przeprowadzane w PKP PLK zmiany systemy wynagrodzeń i premiowania za wykonane prace.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA