REKLAMA

Cofnięcie dotacji dla fundacji o. Rydzyka ze szkodą dla NFOŚiGW? Szyszko złoży zawiadomienie

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 27 kwietnia 2016 10:38
Cofnięcie dotacji dla fundacji o. Rydzyka ze szkodą dla NFOŚiGW? Szyszko złoży zawiadomienie Jan Szyszko, minister środowiska oraz Kazimierz Kujda, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) (fot. .mos.gov.pl)

Jan Szyszko, minister środowiska oraz Kazimierz Kujda, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), poinformowali o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Narodowego Funduszu poprzez zerwanie umowy z fundacją Lux Veritatis.

Umowa związana z dotacją na odwierty geotermalne została zawarta w 2007 roku, a w kolejnym - wypowiedziana. Wieloletni spór sądowy zakończył się ugodą, na mocy której Fundusz zobowiązał się do wypłaty odszkodowania.

Fundacja ma otrzymać od Funduszu 26 mln zł.

Sędzia ocenił podczas rozprawy, że NFOŚiGW nie miał merytorycznych powodów do wypowiedzenia umowy dotacji.

- Wypowiedzenie miało charakter stricte pozamerytoryczny - podkreślił. Jak mówił, wypowiedzenie miało było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sędzia zaznaczył, że fundacja składała wyjaśnienia i odpowiednie dokumenty na żądanie Narodowego Funduszu. Dodał, że sąd nie oceniał np. czy były podstawy do przyznania dotacji na geotermię dla Lux Veritatis.

W trakcie konferencji prasowej minister Jan Szyszko zaznaczył, że na skutek bezprawnego zerwania umowy Fundusz poniósł duże straty. Są one związane z koniecznością wypłacenia odszkodowania oraz obsługą prawną trwającego ponad 5 lat sporu.

Wobec tego zapowiedział złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Narodowego Funduszu poprzez zerwanie umowy z fundacją Lux Veritatis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA