REKLAMA

Coraz większe poparcie dla szlaku Via Carpatia

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 21 czerwca 2016 10:44
Coraz większe poparcie dla szlaku Via Carpatia Polska wraz z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowana jest w rozwijanie międzynarodowego szlaku drogowego Via Carpatia (fot.:pixabay.com)

Ivaylo Moskovski, minister transportu, komunikacji i technologii informatycznych Republiki Bułgarii, podpisał oświadczenie o przystąpieniu do Deklaracji Łańcut II, która dotyczy intensyfikacji współpracy na rzecz rozbudowy korytarza Via Carpatia oraz aktualizacji jego przebiegu.

- Polska wraz z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowana jest w rozwijanie międzynarodowego szlaku drogowego Via Carpatia, który w ramach negocjacji wytycznych UE dla sieci TEN-T z Komisją Europejską w 2013 r. został uwzględniony jako element tej sieci - przypomniało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Priorytetowy szlak

Via Carpatia to umowna nazwa korytarza transportowego łączącego kraje północy z południem Europy. Ma ono integrować systemy transportowe Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Do współpracy ws. szlaku przystąpiły też Ukraina i Turcja.

Celem Deklaracji Łańcut II jest potwierdzenie wysokiej rangi korytarza, w związku z koniecznością zapewnienia środków europejskich w obecnej perspektywie oraz wpisaniem korytarza do sieci bazowej TEN-T na całym przebiegu, przy kolejnej aktualizacji sieci.

Deklaracja jest także potwierdzeniem priorytetu realizacji inwestycji wchodzących w skład Via Carpatia w krajowych programach inwestycyjnych.

Wzmocnienie współpracy pomiędzy krajami, przez które przebiega korytarz, ma pomóc w ubieganiu się o środki europejskie, w tym o środki w ramach instrumentu Łącząc Europę (CEF - Connecting Europe Facility).

W Polsce

Na terenie Polski w skład szlaku Via Carpatia wchodzą odcinki dróg S61, DK8 i S19, które biegną m.in. przez Budzisko, Suwałki, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek.

Via Carpatia w Polsce w większości został włączony do sieci kompleksowej TEN-T. Odcinek Lublin - Rzeszów, ze względu na wysoki poziom ruchu, został zakwalifikowany do drogowej sieci bazowej TEN-T.

Wyjątkiem jest odcinek drogi krajowej nr 8 Augustów - Korycin, który nie został włączony przez Komisję Europejską do sieci TEN-T z uwagi na uwarunkowania środowiskowe.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA