REKLAMA

Członek rządu o nowym pomyśle bezpłatnego urlopu

  • Autor: PulsHR.pl
  • 15 lutego 2016 11:01
Członek rządu o nowym pomyśle bezpłatnego urlopu Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów uważa, że jeśli pracodawca miałby możliwość wysłania na urlop bezpłatny pracownika, nie opierałby się przed umową o pracę. (fot. Adrian Grycuk/wikimedia, licencja Creative Commons)

• Zdaniem Henryka Kowalczyka, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów, pracodawcy chętniej zatrudnialiby na umowę o pracę, gdyby mogli wysyłać pracowników na bezpłatny urlop.
• Przedstawiciele pracodawców uważają, że to „zachęta”, która zbyt wiele nie zmieni. Firmy pośrednictwa pracy są zaś wręcz oburzone.
• Pomysł ministra został również skrytykowany przez związkowców: „To byłby krok w złym kierunku” – ocenia Marek Lewandowski z NSZZ Solidarność.

Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów podsunął pomysł, jak zachęcić pracodawców do zatrudniania na umowy o pracę. Jego zdaniem, pracodawca chętniej się na to zdecyduje, jeśli będzie miał możliwość wysłania pracownika na bezpłatny urlop. Teraz takiej możliwości nie ma. Może co prawda (ale nie musi) udzielić pracownikowi bezpłatnego urlopu, ale tylko na jego wniosek. Nie może natomiast zmusić pracownika do pójścia na bezpłatny urlop, kiedy np. firma ma mniejszy wolumen zamówień i cała załoga nie jest potrzebna.

- Pracodawcy nie chcą mieć stałych umów ze względu na niepewność zleceń, dlatego korzystają z usług firm pośrednictwa pracy. To rodzi patologie. Jeśli pracodawca miałby możliwość wysłania na urlop bezpłatny pracownika, nie opierałby się przed umową o pracę – twierdzi minister Kowalczyk.

Co na ten pomysł przedstawiciele pracowników? – Polski rynek pracy jest i tak jednym z najbardziej elastycznych i patologicznych zarazem. W mojej opinii dalsze jego uelastycznianie byłoby krokiem w złym kierunku – mówi Marek Lewandowski z NSZZ Solidarność.

Przeczytaj więcej na PulsHR.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA