REKLAMA

Czy możliwe jest PKB powyżej 3,5 proc. w tym roku? Morawiecki mówi, że tak

  • Autor: PAP/GP
  • 16 marca 2016 14:14
Czy możliwe jest PKB powyżej 3,5 proc. w tym roku? Morawiecki mówi, że tak Odnosząc się do kondycji budżetu Morawiecki zaznaczył, że budżet dzisiaj wygląda bardzo dobrze. (fot.:mr.gov.pl)

Mamy szansę osiągnąć poziom wzrostu PKB powyżej 3,5 proc. w 2016 r. - ocenił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem wzrost gospodarczy będzie taki, jaki był planowany w budżecie. Dodał też, że nie obawia się o tegoroczny deficyt budżetowy.

- Mamy szansę osiągnąć poziom powyżej 3,5 proc. wzrostu (w 2016 r. - PAP). JP Morgan podniósł niedawno prognozę do 3,6 proc. i myślę, że to są dobre prognozy. Myślę, że wzrost gospodarczy będzie taki, jaki był planowany w budżecie (3,8 proc. PKB) - powiedział w środę (16 marca) na marginesie targów inwestycyjnych MIPIM 2016 w Cannes Morawiecki.

- Inflacja na razie ma się słabo (…), czyli dobrze dla rozwoju gospodarczego, bo Polska nie ma deflacji, która byłaby typowo negatywną deflacją, gdy konsumenci powstrzymują się od zakupów, a inwestorzy od inwestycji. Konsumenci się nie powstrzymują. Deflację mamy, bo są niskie ceny, przede wszystkim paliw, bo już nawet żywność w ostatnich miesiącach lekko odbiła do góry - dodał.

We wtorek GUS podał, że w styczniu ceny towarów i usług spadły o 0,9 proc., a w lutym o 0,7 proc.

Szef resortu rozwoju ocenił, że wygląda na to, że na razie mamy zdrową deflację.

- Według obecnych prognoz, deflacja będzie się przekształcać w niewielką inflację w II połowie roku - zaznaczył.

Przeczytaj: Sylwetka Mateusza Morawieckiego, nowego członka PiS

Zastrzegł jednocześnie, że od projekcji inflacji i PKB jest Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski, i oni mają całą aparaturę do mierzenia poziomu cen.

- Oni najlepiej to wiedzą. Ja mogę powtarzać tę mądrość, którą da się wyczytać z informacji MF i NBP - mówił.

Na pytanie, czy widać zagrożenie dla osiągnięcia średniorocznej inflacji w 2016 r. na poziomie 1,7 proc. odpowiedział: Ja nie widzę.

Odnosząc się do kondycji budżetu, podkreślił, że budżet dzisiaj wygląda bardzo dobrze.

- Zobaczymy za kolejnych parę miesięcy (co będzie). Ale ja się nie obawiam się o tegoroczny deficyt budżetowy - powiedział Morawiecki.

- Styczeń nie jest reprezentatywny, zobaczymy, co będzie po lutym i po marcu, ale ogólnie nie obawiam się, o to, że deficyt będzie przekroczony wobec tego co jest w założeniach budżetowych - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA