REKLAMA

Dane GUS o pracy na śmieciówkach alarmują związki zawodowe

  • Autor: pulshr.pl
  • 01 lutego 2016 12:57
Dane GUS o pracy na śmieciówkach alarmują związki zawodowe Przeważająca część osób zatrudnionych w pracy głównej na umowach cywilnoprawnych (80,2 proc.) pracowała w takiej formie nie z własnego wyboru. (Fot. pixabay)

• Osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia stanowiły 2,9 proc. ogółu wszystkich pracujących.
• Przeważająca część osób zatrudnionych w pracy głównej na umowach cywilnoprawnych (80,2 proc.) pracowała w takiej formie nie z własnego wyboru.
• Dla 92,5 proc. osób deklarujących wykonywanie pracy głównej w ramach umów cywilnoprawnych była to jedyna praca.

Od kilku lat OPZZ zgłasza w trakcie prac nad programem badań statystycznych na kolejne lata potrzebę zbadania skali zjawiska nietypowych form zatrudnienia, a w szczególności występowania w gospodarce narodowej liczby umów zlecenia i umów o dzieło.

- W ubiegłym roku ponowiliśmy nasz postulat. Co prawda, GUS w części już go zrealizował, prezentując szacunki dotyczące zawartych umów cywilnoprawnych za lata 2012-14, ale nadal nie są to dane w pełni obrazujące skalę pracy w oparciu o tę formę zatrudnienia. W tym tygodniu ponownie będziemy przekonywać GUS do zajęcia się problematyką tzw. umów śmieciowych. Okazją do tego będzie posiedzenie Komisji Programowej GUS, która rozpatrzy projekt programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2017 – mówią związkowcy.

Przeczytaj całość na pulshr.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA