REKLAMA

Dec: Rząd nic nie zrobił, by uchwalić ustawę reprywatyzacyjną, a winę chce zrzucić na samorządy

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (Piotr Toborek)/AT
  • 12 września 2016 08:22
Dec: Rząd nic nie zrobił, by uchwalić ustawę reprywatyzacyjną, a winę chce zrzucić na samorządy Byłem zwolennikiem bezpośrednich wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów, ale życie pokazało, że pociąga to za sobą także negatywne konsekwencje - mówi Dec (Andrzej Dec, fot.bip.erzeszow.pl)

- Przez tyle lat żaden rząd nic nie zrobił, żeby uchwalić ustawę reprywatyzacyjną, a dzisiaj chce się winę zrzucić na samorządy – mówi o wydarzeniach wokół reprywatyzacji w stolicy, spytany o kompetencje radnych, przewodniczący miejskiej rady w Rzeszowie Andrzej Dec.

Dlaczego radni nie są w stanie zapobiec takim przypadkom jak w Warszawie?

Andrzej Dec, przewodniczący rady w Rzeszowie, w radzie od pierwszej kadencji: – To nie jest takie proste, jeśli urzędnicy nie mówią prawdy, to rada nie zawsze coś na to poradzi. Kompetencje radnych są, jakie są, a rozwikłanie podobnej sprawy jest jak proces, trzeba by wysłuchać kilku stron, ocenić, porównać fakty.

To wymagałoby ogromnego nakładu pracy i czasu, a przecież większość radnych normalnie pracuje, są sesje, posiedzenia komisji.

Czytaj też: Reprywatyzacja: Politycy widzą koniec rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz

Dochodzi pewnie i rutyna, oceny dokonuje się w oparciu o to, co mówią urzędnicy, a w większości przypadków rada nie ma sposobu, żeby to wszystko skontrolować, zwykle wszyscy liczą na to, co powie komisja rewizyjna.

To, co się dzieje w Warszawie, to trochę klęska samorządu?

– Nie. Warszawa jest wielka, to i skala problemu oraz szum wokół tego są duże, ale w końcu to tylko jedno miasto. Takie rzeczy się zdarzają i będą się zdarzać. Przez tyle lat żaden rząd nic nie zrobił, żeby uchwalić ustawę reprywatyzacyjną, a dzisiaj chce się winę zrzucić na samorządy.

Może trzeba więc mocniej kontrolować samorządy?

– Kontrola nad samorządami jest niemożliwa, tego się nie da zrobić. Można próbować, ale to doprowadzi do absurdu. Te procesy centralizacyjne, które zapoczątkowuje obecna władza, są dla mnie dramatem samorządów.

Sukces Polski opierał się właśnie na decentralizacji, jeśli ktoś się łudzi, że błędów i skandali nie będzie, jak się będzie wszystko kontrolować, to nie ma racji, one będą.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA