REKLAMA

Decyzje posłów zepsują to, o co zabiegały samorządy?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 22 czerwca 2016 10:56
Decyzje posłów zepsują to, o co zabiegały samorządy? Posłowie przyjęli poprawki senackie w kwestiach dotyczących in-house, które mogą zaszkodzić samorządom (fot.: Kevin Hutchinson/flickr.com/CC BY 2.0)

• Posłowie przyjęli poprawki senackie w kwestiach dotyczących in-house, które mogą zaszkodzić samorządom.
• Przyjęte poprawki mogą skutkować dwoma równoległymi systemami odbioru śmieci.
• Konkurujące przedsiębiorstwa i wzrost kosztów za wywóz odpadów – to mogą być skutki wspomnianych poprawek.

Sprawozdanie sejmowej komisji gospodarki i rozwoju w sprawie nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych zostanie rozpatrzone przez Sejm w środę, 22 czerwca. Jak zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”, samorządy mogą nie cieszyć się długo z wprowadzanej zasady in-house, która pozwoli gminom bez przetargów zlecać odbieranie odpadów swoim spółkom.

Zobacz też: Najmłodszy starosta w Polsce za zmianą ordynacji na wybory samorządowe

Przyjęte przez posłów poprawki mogą wywrócić system gospodarowania odpadami do góry nogami, ponieważ zakładają one rozdzielenie systemu gospodarki odpadowej na dwa równoległe systemy.

Jeden system będzie dotyczyć nieruchomości zamieszkanych, gdzie gminy będą mogły zastosować zasadę in-house. Drugi system będzie dotyczył nieruchomości niezamieszkanych, czyli np. siedzib firm czy domków rekreacyjnych. Przyjęta na komisji poprawka zakłada, że jeśli gmina zdecyduje się odbierać śmieci z takich obiektów, przetarg będzie już konieczny – pisze DGP.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • chdikk 2016-06-23 08:04:01
    Do Mafia triumfuje: no cóż - posiadłości na przykład w Portugalii zdrożały i już z parlamentarnej diety nie da się żyć po europejsku... Teraz przychodzi kolej na wodociągi - one też czekają na przejęcie przez kręcących lody na naszych comiesięcznych opłatach... portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/ppp-bot-oraz-prywatyzacja-to-rozwiazania-dla-polskich-wodociagow,32834.html
  • Mafia triumfuje 2016-06-22 14:30:45
    Brak implementacji do polskiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi unijnej zasady "in house" oznacza, że triumfuje doktryna św. Beaty Od Kręcenia Lodów o przekazywaniu zadań publicznych tym, którzy chcą na comiesięcznych opłatach obywatelskich windować swoje zyski ... Jest też objawem choroby której objawem jest to. że konstytucyjnemu ministrowi odmawia się wpływu na kształtowanie polityki ochrony środowiska i utrwala się patologiczny układ nie mający precedensu w Europie, że usługi municypalne nie są domeną przedsiębiorstw non-profit - a zyski z comiesięcznych opłat obywatelskich mogą w łatwy sposób być transferowane za granice naszego kraju wspierając tamtejsze systemy finansowe...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA