REKLAMA

Decyzje rządu zwiększą deficyt?

  • Autor: PAP/JS
  • 17 czerwca 2016 07:59
Decyzje rządu zwiększą deficyt? "Po przejęciu władzy PiS rozmontował przepisy, które ograniczały wzrost wydatków państwa i gwałtownie je zwiększył. W górę poszły też deficyty budżetów: zeszłorocznego i tegorocznego" - czytamy w artykule (fot.:pixabay.com)

• W styczniu ub.r. rentowność naszych obligacji dziesięcioletnich wynosiła zaledwie 2 proc. Przez półtora roku podskoczyła do 3,26 proc.
• To zła wiadomość dla rządu, bo Polska ponosi wyższe koszty obsługi długu i zwiększa deficyt – informuje "Gazeta Wyborcza".

"Po przejęciu władzy PiS rozmontował przepisy, które ograniczały wzrost wydatków państwa i gwałtownie je zwiększył. W górę poszły też deficyty budżetów: zeszłorocznego i tegorocznego" - czytamy w artykule.

"Ostatnia przecena polskich obligacji ma jednak przyczyny zewnętrzne". Wiąże się przede wszystkim z groźbą opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Jeśli doszłoby do Brexitu pierwszą reakcją może być wyprzedaż polskich obligacji i przejściowe osiągnięcie poziomu 3,60 proc. z obecnego 3,26 - uważają eksperci, z którymi rozmawiała gazeta.

Czytaj też: Wpływy z podatku bankowego wyniosą 4 mld zł

"Ale gdy kurz opadnie, tak przecenione obligacje będą atrakcyjnym kąskiem dla inwestorów" - powiedział gazecie Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.

Z kolei Andrzej Czarnecki, zarządzający funduszami Union Investment TFI uważa, że "w przypadku Brexitu rentowność polskich obligacji może wzrosnąć, a przecena dokona się szybko". I dodaje: "Jeżeli W. Brytania zostanie w Unii, to czeka nas mocny wzrost cen polskich papierów".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA