REKLAMA

Die Zeit: "Trzeba zmusić Warszawę". Problem uchodźców nie jest tylko problemem niemieckim

 • Autor: PAP/AT
 • 26 listopada 2015 12:19
Die Zeit: "Trzeba zmusić Warszawę". Problem uchodźców nie jest tylko problemem niemieckim "Die Zeit" apeluje, aby uzależnił fundusze strukturalne dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej od ich gotowości do kompromisu w kwestii uchodźców (fot. Rlevente/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)

- Nowa szefowa rządu Beata Szydło, usunęła flagę europejską z pomieszczenia, gdzie organizuje swoje cotygodniowe konferencje prasowe. Pozostała tam tylko flaga polska. Pomoc z Brukseli jest jednak nadal chętnie brana - pisze "Die Zeit".

Uzależnić fundusze UE od postawy wobec uchodźców

Tygodnik "Die Zeit" apeluje do niemieckiego rządu, aby uzależnił fundusze strukturalne dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej od ich gotowości do kompromisu w kwestii uchodźców. W razie konieczności "trzeba Warszawę zmusić" - pisze Mariam Lau.

Komentatorka lewicowo-liberalnego tygodnika pisze, że pomysł ustanowienia europejskich kontyngentów dla uchodźców imigrujących do Europy jest dobrym rozwiązaniem. Realizacja tego projektu zależy jednak od europejskiej solidarności - zastrzega Lau.

Problem uchodźców nie jest tylko problemem niemieckim, lecz europejskim - podkreśla autorka komentarza zatytułowanego "No to trzeba Warszawę zmusić".

"Najwyższy czas, aby niemiecki rząd pozbył się obaw przed połączeniem polityki finansowej z polityką migracyjną" - pisze Lau, dodając, że "wszystko ze wszystkim się łączy".

Kraje wschodnioeuropejskie traktują Brukselę z szyderstwem

"To absurd, że kraje wschodnioeuropejskie traktują molocha Brukselę z szyderstwem i nienawiścią, a równocześnie na wielką skalę biorą środki strukturalne na rozwój" - zaznacza niemiecka dziennikarka.

"To jasne, że przyznanie się do finansowej zależności nie pasuje do wrogiej wobec obcych postawy macho, demonstrowanej na Węgrzech i ostatnio także w Polsce. Nadszedł być może czas, aby przypomnieć o tym (Węgrom i Polakom) z zewnątrz" - czytamy w "Die Zeit".

"Polska, Węgry, kraje bałtyckie i Słowacja są od 10 lat członkami Unii Europejskiej. W tych latach UE płaciła im miliardy na poprawę ich niskiego poziomu życia, na unowocześnienie ich fatalnej infrastruktury i na sprawienie, by ich gospodarki stały się bardziej konkurencyjne. Kraje te oczekują też słusznie europejskiej solidarności, w tym także wsparcia wojskowego przeciwko Rosji" - pisze Lau.

Komentatorka zwraca uwagę, że zapewnienie schronienia uchodźcom należy do fundamentów UE. Przypomina, że to właśnie dysydenci z Europy Wschodniej korzystali w czasach zimnej wojny z tego prawa. Jak dodaje, ludzie pokroju Lecha Wałęsy ciągle o tym pamiętają.

Szydło usunęła flagę UE

"Nowa szefowa rządu w jego (Wałęsy) kraju, Beata Szydło, usunęła natomiast teraz flagę europejską z pomieszczenia, gdzie organizuje swoje cotygodniowe konferencje prasowe. Pozostała tam tylko flaga polska. Pomoc z Brukseli jest jednak nadal chętnie brana - proszę tylko przekazywać w sposób nierzucający się w oczy, nie chcemy, by łączono te dwie rzeczy" - czytamy w "Die Zeit".

"Coraz bardziej obco brzmią odwołania się do chrześcijaństwa, które najwidoczniej rozumiane są przede wszystkim jako nienawiść do gejów i do zdemoralizowanej Europy" - pisze Lau.

W kryzysie finansowym wszyscy domagali się solidarności od najsilniejszej gospodarki Europy - Niemiec. "Nie ma w tym nic zdrożnego, jeżeli nie zostawia się Niemców samym sobie w chwili, gdy chodzi o ludzi, a nie o drachmy" - podsumowuje Mariam Lau w tygodniku "Die Zeit".

Wydawany w Hamburgu "Die Zeit" należy do czołówki niemieckich tygodników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • fdses 2015-11-26 14:11:50
  sami ich przyjjęli zamiast zamknac granice to niech teraz za to zaplacą .. A jak obniza srodku unijne to Polska ma prawo opodatkowac ich firmy dzialajace w naszym kraju wyższymi podatkami niz z innych państw
 • dani_666 2015-11-26 13:07:42
  Unia Europejska to nie tylko te śmieszne Niemcy - a kasy tyle ile dała tyle również zabrała !!! niech się zajmą tym syfem co sami zapoczątkowali!!! a nasz rząd powinien stanowczo wypowiedzieć się w tej sprawie...
 • 84341 2015-11-26 12:57:10
  Trzeba odebrać Niemcom przywileje w Polsce: hipermarkety, banki, specjalne strefy ekonomiczne, transfery zysków, karuzele watowe. Jakby policzyć to wyjdzie znacznie więcej niż z tych mitycznych funduszy europejskich, a na pewno dużo więcej niż wkład niemiecki.
 • Iza 2015-11-26 12:33:52
  Niemcy niech zajmą się swoim burdelem jaki im zafundowała Merkel. A nas niech nie traktują jako kolonii.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA