REKLAMA

Długi w parabankach: Rząd ma pomysł na niegospodarne samorządy

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (Michał Nowak)/AT
  • 02 lutego 2017 08:24
Długi w parabankach: Rząd ma pomysł na niegospodarne samorządy Samorządy zadłużają się w parabanku bo łatwo jest tam dostać pożyczkę (fot. pixabay.com)

• Rewal, Bielice i Ostrowice - te gminy wpadły w poważne tarapaty finansowe.

• Przyczyną problemów było tworzenie inwestycji ponad możliwości oraz – a raczej przede wszystkim – zaciąganie niekorzystnych pożyczek w parabankach.

• Rząd ma pomysł na przywołanie niegospodarnych samorządowców do porządku. Prezesami regionalnych izb obrachunkowych mają zostać ludzie mianowani przez premiera.

Równo rok temu głośno się zrobiło o trzech poważnie zagrożonych gminach w Zachodniopomorskiem, które osiągnęły krytyczny poziom zadłużenia, głównie ze względu na zaciągnięte pożyczki w parabankach. Chodzi o Rewal, Bielice i Ostrowice. Ówczesny wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania zawiadamiał prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez zadłużone samorządy, a nad gminami pojawiło się widmo kasacji.

Czytaj też: Wzrosło zadłużenie skarbu państwa

Ministerstwo Finansów przypomina, że monitoruje poziom zobowiązań samorządów. Podkreśla przy tym, że kwestia dotycząca zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego jest obecnie przedmiotem pogłębionej analizy ze strony resortu. Po jej zakończeniu będą podejmowane decyzje co do ewentualnych zmian.

Tymczasem na stronie Rządowego Centrum Legislacji znajduje się projekt ustawy o zmianie ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Został on przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów 15 grudnia 2016 r.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA