REKLAMA

Do kogo należą media w Polsce? Kogo może dotknąć repolonizacja?

  • Autor: mw
  • 04 stycznia 2016 13:41
Do kogo należą media w Polsce? Kogo może dotknąć repolonizacja? Nowa ustawa ma przeciwdziałać koncentracji mediów w jednych rękach. Foto: www.giodo.gov.pl

W połowie roku gotowy ma być projekt ustawy dotyczącej „repolonizacji” mediów w Polsce. Szczegóły nie są znane, wiadomo jednak, że w założeniu ma ona przeciwdziałać nadmiernej koncentracji rynku w rękach jednego wydawcy. Kogo mogłyby dotknąć skutki takiej ustawy? Portal money.pl sprawdził do kogo należą najważniejsze telewizje, portale, dzienniki czy rozgłośnie radiowe.

W przypadku stacji telewizyjnych prawie 90 proc. udziału w rynku skupia 18 podmiotów, przy czym największymi graczami są: Telewizja Polska, Grupa TVN i Cyfrowy Polsat. Wspólnie mają one aż 70 proc. rynku. O ile jednak Grupa TVN należy od 2015 roku do amerykańskiego koncernu Scripps Networks Interactive, to TVP i Cyfrowy Polsat znajdują się w polskich rękach.

W przypadku nadawców radiowych liderem jest Grupa RMF (28-proc. udziału w rynku) i Eurozet (19-proc.), które należą odpowiednio do niemieckich i francuskich wydawców. Dalej w tym zestawieniu znalazło się Polskie Radio (18 proc.) i kontrolowana przez ZPR Media Grupa Radiowa Time - właściciel „Radia Eska”, (11 proc.). Kolejni nadawcy - Grupa Radiowa Agory czy nadawcy regionalni Polskiego Radia - nie przekraczają 5 proc. w rynku, natomiast warszawska Prowincja Redemptorystów – właściciel „Radia Maryja” – kontroluje 2 proc. rynku.

Wśród trzech najpopularniejszych ogólnoinformacyjnych portali internetowych polski kapitał ma tylko Wirtualna Polska (18 mln użytkowników w październiku 2015). Z kolei na 19 koncernów wydających ogólnopolskie dzienniki znaleźć można dziewięć zagranicznych (Bauer, Ringier Axel Springer, Polska Press, Edipresse Polska, Burda International, Phoenix Media, Marquad Media, Egmont Polska i Bonnier Bussines Polska) i dziesięć polskich (Agora, ZPR Media, Grupa Gremi, Westa Druk Mirosław Kuliś, Fundacja Gościa Niedzielnego, Polityka, PMPG Polskie Media, Fratria i Media Service Polska). Infor Biznes, wydawca Dziennika Gazety Prawnej ma większościowy udział kapitału polskiego, ale 49 proc. udziałów należy do niemiecko-szwajcarskiego Ringier Axel Springer.

W zestawieniu money.pl znalazły się także tygodniki. Wśród tych najpopularniejszych tygodników jedynie Newsweek jest wydawany przez zagraniczny koncern medialny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA