REKLAMA

Do końca roku projekt kodeksu budowlanego

 • Autor: PAP/JS
 • 12 maja 2016 19:59
Do końca roku projekt kodeksu budowlanego Chcemy na koniec tego roku przedstawić projekt kodeksu budowlanego - zadeklarował Tomasz Żuchowski (fot. PTWP)

• Do końca roku gotowy ma być projekt kodeksu budowlanego - zapowiedział w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.
• Jego zdaniem przepisy te rozwiążą problemy występujące w sektorze budownictwa.

Posłowie komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej wysłuchali w czwartek (12 maja) informacji wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego na temat oceny funkcjonowania ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Żuchowski zaznaczył, że nie będzie już powoływana komisja kodyfikacyjna na rzecz stworzenia kodeksu, bo "to jest jak zapraszanie reżyserów do nakręcenia filmu bez napisania najpierw scenariusza".

"Przygotowany przez komisję kodyfikacyjną kodeks budowlany pudruje obecny system i jest dostępny na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji. Uznaliśmy, że jesteśmy w stanie napisać nowy kodeks (...), ale wykorzystując dobre rozwiązania z przygotowanego kodeksu. Chcemy na koniec tego roku przedstawić projekt kodeksu budowlanego i mam nadzieję, że będzie możliwość jego procedowania" - powiedział Żuchowski.

Wiceminister wskazał, że w obszarze planowania i zagospodarowania przestrzennego występuje wiele problemów. "Liczba przepisów prawa, które mają wpływ na proces planowania przestrzennego innych niż te wynikające z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jest nadmierna, a ich monitorowanie jest skomplikowane i kosztowne" - powiedział Żuchowski.

Czytaj też: PiS ciągle jeszcze jest w kampanii wyborczej

Ocenił, że przepisy są mało przejrzyste, umieszczone w wielu aktach prawnych. "Wiele z nich ma charakter przepisów szczegółowych, co dodatkowo zmniejsza ich czytelność. Przepisy ustaw stawiają często wymogi niemożliwe do pogodzenia ze sobą, czasami sprzeczne ze sobą warunki, których jednoczesna realizacja jest bardzo utrudniona, mówiąc delikatnie" - dodał Żuchowski.

Wiceminister zwrócił też uwagę, że brak jest przepisów regulujących jednoznacznie kwestie odszkodowań. "Inwestor chcący na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego realizować inwestycję powodującą ograniczenie w zagospodarowaniu nieruchomości sąsiednich nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej" - dodał Żuchowski.

Dodał, że "zmorą systemu jest także mnogość interpretacji prawnej".

Żuchowski wskazał na "wyhamowanie prac planistycznych", jeśli chodzi o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. "Na chwilę obecną 28 proc. powierzchni Polski jest pokrytych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Ok. 60 proc. inwestycji realizowanych jest na podstawie decyzji o warunkach zabudowy (...); brak spójności w tym zakresie stwarza zagrożenie (...); często też rodzi ogromne skutki finansowe oraz problem wystąpienia konfliktów przestrzennych jeszcze na etapie realizacji inwestycji" - podkreślił Żuchowski.

Jego zdaniem idea realizacji inwestycji na podstawie decyzji o warunkach zabudowy (WZ) została wypaczona.

"WZ miały służyć wyłącznie jako narzędzie uzupełniająca i być oparte na zasadach dobrego sąsiedztwa oznaczającego wpasowanie się inwestycji w najbliższe otoczenie i niezakłócanie jego funkcjonowania" - dodał.

W jego ocenie nadmiar inwestycji realizowanych na podstawie WZ prowadzi do niekontrolowanej suburbanizacji i chaosu przestrzennego, lokalizowania inwestycji na terenach do tego niedostosowanych oraz takich, które nie pasują do najbliższego otoczenia i powodują jego dysfunkcyjność. "Na przykład wysoka wielorodzinna zabudowa realizowana jest na osiedlu domów jednorodzinnych" - wymieniał Żuchowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • EWA 2016-05-13 11:41:09
  no i co z nowego kodeksu jesli urzednicy w inspektoracie nadzoru budowlanego mowia jednym glosem i nie ma na nich bata! zeby mnie wykurzyc z mieszkania sasiedzi rozebrali a starej kamienicy caly okap dachu ok 1/2 m2 , a oni robili kontrole i nic nie widzieli! postawili blaszak na posesji, a oni nie widzieli nic w tym, ze droga pozarowa byla zawalona nim! cale ocieplenie dachu usuneli, w kominach umiescili metalowe kominy o srednicy ok 35 cm do piecow kaflowych leciala z cala sila woda deszczowa a nadzor nic nie widzial! nie bylo do kogo sie zwrocic!!!!ze kazda skarga i do wszystkich bandyci mieli sie coraz lepiej i swobodniej szykanowali! zmienmy ten uklad szatanow, i dopiero naprawiajmy to co chcecie!
 • abi 2016-05-13 08:19:49
  Jak kodeks zostanie sporządzony w sposób jak obecne wnioski o udzielenie pozwolenia na budowę/rozbiórkę to ja współczuje inwestoromREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA