REKLAMA

Do końca roku projekt nowego programu dla górnictwa

  • Autor: PAP/JS
  • 26 lipca 2016 14:43
Do końca roku projekt nowego programu dla górnictwa Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski (fot. PTWP)

Do końca tego roku zespół złożony z przedstawicieli Ministerstwa Energii, górniczych pracodawców i związkowców ma wypracować projekt rządowego programu dla górnictwa do 2030 roku - poinformował we wtorek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

"Powołujemy dzisiaj zespół do wypracowania programu dla sektora węgla kamiennego na okres 2016-2030 (…). Zgodnie z przyjętym harmonogramem będziemy próbowali zdążyć do końca roku, by następnie program przyjęty przez zespół trójstronny mógł być przedłożony do zatwierdzenia Radzie Ministrów" - powiedział wiceminister.

Poprzedni program dla górnictwa obejmował okres do 2015 roku. Wprawdzie okres obowiązywania towarzyszącej programowi tzw. ustawy górniczej został w wielu punktach wydłużony, przedstawiciele resortu energii wskazują na konieczność stworzenia nowego programu, który określi przyszłość polskiego górnictwa, również w kontekście krajowej polityki energetycznej.

Czytaj też: Tobiszowski: JSW będzie potrzebować dodatkowego wsparcia, by zachować stabilność

Tobiszowski wyraził nadzieję, że uda się tak przygotować harmonogram prac zespołu, aby do końca roku możliwe było wypracowanie programu. Przypomniał, że równolegle w każdej ze spółek węglowych prowadzony jest - jak mówił - "intensywny dialog" dotyczący bieżącego działania tych firm; ponadto w Polskiej Grupie Górniczej rozpoczynają się negocjacje nowego układu zbiorowego pracy, który następnie ma stać się wzorem dla innych górniczych spółek.

Niepewna przyszłość

Związkowcy wskazują, że obecnie w środowisku górniczym jest wiele obaw dotyczących przyszłości kopalń - w kontekście przeniesienia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w celu wygaszenia wydobycia wymienia się już nie tylko kopalnię Pokój, ale także np. kopalnie Sośnica i Rydułtowy w Polskiej Grupie Górniczej, Krupiński w Jastrzębskiej Spółce Węglowej czy Śląsk (część kopalni Wujek) w Katowickim Holdingu Węglowym. Władze tych spółek nie potwierdziły dotąd takich informacji.

"Padają różne nazwy, pojawiają się spekulacje, które potęgują atmosferę niepewności i nerwowości w kopalniach. Panuje psychoza likwidacji kopalń, która skłania wielu pracowników do deklarowania chęci odejścia z pracy" - ocenił wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski; w sumie deklaracje dobrowolnego przejścia do SRK, by tam skorzystać z osłon socjalnych, złożyło w trzech spółkach ok. 9,3 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA