REKLAMA

Do polskiej armii trafi 77 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 18 grudnia 2015 15:40
Do polskiej armii trafi 77 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad Wartość umowy opiewa na blisko 2 mld zł (fot. Maciej Nędzyński/DKS MON)

Resort obrony narodowej umowę na dostawę Samobieżnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego Poprad. Wartość umowy opiewa na blisko 2 mld zł.

W obecności sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego, została podpisana w środę, 16 grudnia, umowa na dostawę dla Sił Zbrojnych RP Samobieżnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego Poprad. Przedmiotem umowy jest dostawa w latach 2018-2021 77 szt. SPZR Poprad oraz pakiet szkoleniowy w zakresie eksploatacji, obsługi, napraw i remontów wyrobów. Łączny koszt realizacji umowy wynosi 1 miliard 83 miliony złotych.

- Jest to wielka radość, że kontrakt został podpisany z polską firmą, bo celem naszego rządu, założeniem naszego planu było, by program modernizacji technicznej SZ RP skierowany został właśnie w dużej mierze ku polskim przedsiębiorcom i ludziom, którzy tu pracują, żeby rozwijać nasz potencjał przemysłowy i intelektualny - powiedział sekretarz stanu Bartosz Kownacki.

Umowa ta jest zwieńczeniem prac związanych z budową, przy współpracy z Polskim Przemysłem Obronnym, wielowarstwowego systemu obrony powietrznej - w obszarze najniższej warstwy tego systemu.

Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Poprad uzbrojony jest w rakiety bardzo krótkiego zasięgu Grom/Piorun i przeznaczony jest do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bardzo krótkich odległościach i małych wysokościach.

Poprzez współpracę z systemem rozpoznania i posiadanie autonomicznego pasywnego systemu wykrywania i śledzenia celów zestaw jest trudny do wykrycia i odporny na zakłócenia. Zestaw charakteryzuje się wysoką manewrowością. Może pracować w systemie, jak również samodzielnie realizować zadania obrony przeciwlotniczej.

Właściwości bojowe zestawu, szczególnie takie jak wysoka mobilność i możliwość radiowej transmisji danych, zostały podporządkowane jego głównemu zastosowaniu – działaniu w systemach osłony przeciwlotniczej wojsk operacyjnych i zwalczaniu obiektów powietrznych, jak np.: samolotów, śmigłowców oraz bezpilotowych aparatów latających.

W skład SPZR Poprad wchodzą następujące elementy:
• opancerzony pojazd bazowy,
• zintegrowana głowica śledząco - celownicza, zawierająca:
• 4 wyrzutnie rakiet,sensory optoelektroniczne (kamerę termalną, kamerę światła dziennego i dalmierz laserowy),urządzenie IFF (identyfikacji swój-obcy),
• system automatycznego, optoelektronicznego śledzenia celu,
• system nawigacji inercjalnej zintegrowany z GPS,
• system łączności radiowej i przewodowej,
• system kierowania ogniem,
• układy zasilania.

Załoga SPZR Poprad składa się z dwóch osób (operatora i kierowcy).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Podatnik 2015-12-20 22:52:59
    Jest to odpowiednik Stingera umocowany na samochodzie. A 209 milionów przeznaczonych na modernizację innych pocisków poszło na zakup węgla z kopalni Brzeszcze. W razie czego będziemy rozpylać miał węglowy przed samolotami przeciwnika.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA