REKLAMA

Dobra prognoza dla polskiej gospodarki. OECD widzi wzrost dochodów

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 23 marca 2016 11:37
Dobra prognoza dla polskiej gospodarki. OECD widzi wzrost dochodów OECD spodziewa się gwałtownego spadku bezrobocia i wzrostu dochodów realnych związanego ze zmniejszeniem cen żywności i energii. (fot. PTWP, Paweł Pawłowowski)

Polska powinna obecnie tak dobrać instrumenty polityczne, aby wspierać transformację w kierunku gospodarki opartej na zaawansowanych technologiach i umiejętnościach. To sprawi, że wzrost będzie większy i bardziej ekologiczny - mówiła Catherine L. Mann, główna ekonomistka Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Warszawie podczas prezentacji raportu "OECD Economic Surveys. Poland".

Zwróciła uwagę na fakt, że podczas gdy większość państw zmagała się ze skutkami światowego kryzysu gospodarczego, Polska notowała silny wzrost i spadek bezrobocia. Jej zdaniem, w ostatnim dwudziestoleciu nastąpił ogromny postęp na drodze do konwergencji z państwami o wyższym poziomie dochodów. Wzywaniem dla naszego kraju - w jej opinii - pozostaje jakość miejsc pracy, poprawa środowiska biznesowego i rozwój infrastruktury, a także zdrowie finansów publicznych.

OECD prognozuje, że w tym roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3,4 proc. i przyspieszy do 3,5 proc. w 2017 r. Przewidywania OECD nie zmieniały się od jesieni ubiegłego roku. OECD spodziewa się gwałtownego spadku bezrobocia i wzrostu dochodów realnych związanego ze zmniejszeniem cen żywności i energii. To zjawiska, które będą wspierać konsumpcję. Stopa bezrobocia (mierzona jako odsetek siły roboczej) prognozowana jest na poziomie 7,1 proc. w 2016 r. (wobec 7,4 proc. w ubr.) i 6,9 proc. w 2017 r. Według OECD tegoroczna inflacja wyniesie 1 proc. (wobec 0,9 proc. deflacji w ub.r.) i przyspieszy do 1,7 proc. w kolejnym roku.

Więcej na portalu WNP.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA