REKLAMA

Dodatkowe 4 mld na górnictwo, bez zmian systemowych, nie wystarczy

  • wnp.pl
  • Autor: wnp.pl
  • 04 października 2016 06:35
Dodatkowe 4 mld na górnictwo, bez zmian systemowych, nie wystarczy Budżetowe środki potrzebne są na osłony socjalne dla odchodzących górników, a także na finansowanie działań realizowanych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. (fot.PTWP)

• Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy górniczej. Ustawa m.in. zwiększa górny limit wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa z 3 do 7 mld zł, a także porządkuje zasady wykorzystania środków na działania restrukturyzacyjne.
• W środowisku górniczym postuluje się od dawna wprowadzenie działań systemowych wobec górnictwa. Natomiast wszelkie plany w zakresie likwidacji nierentownych kopalń napotykają opór.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreśla, że kwota 4 mld zł nie wystarczyłaby na realizację zaplanowanych działań nawet do połowy przyszłego roku.

Budżetowe środki potrzebne są na osłony socjalne dla odchodzących górników, a także na finansowanie działań realizowanych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Do niej trafiają kopalnie, bądź ich części przeznaczone do likwidacji. Duża część zaplanowanych wydatków dotyczy majątku, który trafił do SRK na podstawie decyzji poprzedniego rządu.

- Zwiększenie limitu środków na restrukturyzację górnictwa trzeba rozpatrywać w dwóch aspektach - przyznaje Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Po pierwsze: daje ono komfort w prowadzeniu działań restrukturyzacyjnych, bowiem są na nie zapewnione środki. Natomiast z drugiej strony te zwiększone środki dobitnie pokazują, że dojdzie do likwidacji części, bądź nawet całych kopalń. Dotyka nas brutalna rzeczywistość. Problem braku środków w górnictwie dostrzegają także i związki zawodowe. Hamuje nas to przed podejmowaniem radykalnych działań. Widać też duży wysiłek rządu, by górnicy mieli zapewnione miejsca pracy oraz wynagrodzenia. Co oczywiście nie oznacza, że musimy się zgadzać na wszystko - ocenia Czerkawski.

Cały czas trwa w różnych miejscach dyskusja, czy w ogóle da się restrukturyzować górnictwo bez likwidacji zakładów wydobywczych, które od lat generują straty.

Związkowcy wskazują, że najpierw trzeba podjąć działania systemowe w zakresie zahamowania importu węgla, czy też poluzowania gorsetu podatkowego górnictwa, a dopiero potem zastanowić się nad losem poszczególnych kopalń, gdyby okazało się, że te działania systemowe nie przyniosły zakładanych rezultatów.

- Należy pomóc takim kopalniom, jak Sośnica, Krupiński czy Wujek-Śląsk, wprowadzając odpowiednie rozwiązania systemowe - zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. - Dopiero ich wprowadzenie pokaże, czy te kopalnie mogą sobie poradzić w przyszłości. Trzeba wreszcie postawić sprawę jasno na forum unijnym.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA