REKLAMA

Doradca prezydenta: rozwiązanie dla "frankowiczów" musi być również stabilne dla finansów

  • Autor: PAP
  • 06 grudnia 2015 12:42
Doradca prezydenta: rozwiązanie dla "frankowiczów" musi być również stabilne dla finansów (fot. Schweizerische Nationalbank/Wikipedia/Public domain)

Projekt mający rozwiązać problemy „frankowiczów” musi z jednej strony odpowiadać potrzebom osób, które mają kredyty w walutach obcych, a z drugiej strony gwarantować stabilność systemu finansów publicznych – mówi doradca społeczny prezydenta Paweł Mucha.

"Prace nad rozwiązaniem problemów 'frankowiczów' będą nadal prowadzone. Gdy projekt zostanie przedyskutowany z zainteresowanymi środowiskami, trafi do Sejmu" - zapowiedział Mucha w niedzielę rozmowie z PAP.

Jak podkreślił, prace nad projektem „muszą być prowadzone w taki sposób, by z jednej strony dały rozwiązanie problemów czy to 'frankowiczów' czy osób, które brały pożyczki bądź kredyty w innych walutach obcych, a z drugiej strony by rozwiązanie to było stabilne dla systemu finansów publicznych oraz by uwzględniało kontekst wszystkich skutków społeczno-gospodarczych".

Ruch Pro Futuris, zrzeszający osoby, które mają kredyty hipoteczne w walutach obcych, przede wszystkim frankach szwajcarskich, poinformował w niedzielę, że przedstawiciele protestujących w sobotę „frankowiczów” zostali przyjęci w Pałacu Prezydenckim. „Frankowicze” przedstawili swoje postulaty dotyczące m.in. objęcia ustawą także osób samozatrudnionych czy likwidacji wskaźnika WIBOR (wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym) z umów kredytowych.

Pro Futuris spodziewa się, że kolejne spotkania w ciągu miesiąca powinny doprowadzić do przedstawienia projektu w Sejmie. Z przebiegu spotkania - jak podał ruch w komunikacie - wynika, że ewentualne usunięcie wskaźnika WIBOR z umów kredytowych wymagałoby odrębnych zmian w przepisach.

Jeszcze podczas kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda zapowiedział pomoc dla osób, które zaciągnęły kredyty walutowe m.in. we frankach. Deklarował, że jeśli zostanie prezydentem, w ciągu pierwszych trzech miesięcy urzędowania złoży w parlamencie projekt ustawy, która rozwiąże ten problem.

W połowie października poinformował, że trwają prace nad odpowiednim projektem. Jak zapowiadał wówczas, będzie to rozwiązanie rozsądne, które nie spowoduje, że "frankowicze" znajdą się w lepszej sytuacji niż ci, którzy w tym samym czasie brali kredyty mieszkaniowe w złotówkach. Wyjaśnił, że pracuje nad nim specjalny zespół, w którym znajdują się również przedstawiciele protestujących kredytobiorców.

Na początku listopada - po trzech miesiącach urzędowania prezydenta - minister w jego kancelarii Maciej Łopiński poinformował, że prace zespołu przygotowującego projekt dotyczący "frankowiczów" zostają przedłużone.

Ruch Pro Futuris zapowiedział kolejną manifestację na 15 stycznia 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • saw 2015-12-10 08:43:03
    jedynym rozwiazaniem dla frankowiczów jest wprowadzenie w Polsce Euro jako waluty.
  • Chachar 2015-12-06 13:17:23
    Proponuję aby po ostatnich decyzjach p. Szydło o zakupie węgla z hałd przykopalnianych pomoc dla frankowiczów była oparta na tym węglu. Czyli że w ramach rozliczenia każdy otrzyma certyfikat że jest włascicielem odpowiedniej ilości ton węgla znajdujacych się na hałdzie przy kopalni X (najlepiej kopalni Brzeszcze tak bliskiej sercu p. Premier).REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA