REKLAMA

Doradzał PO, teraz ją krytykuje. "Mieliśmy liberalny rząd (...) a nie był on w stanie przeprowadzić jednej kompleksowej reformy w sektorze publicznym

  • Autor: GP
  • 09 czerwca 2016 08:00
Doradzał PO, teraz ją krytykuje. "Mieliśmy liberalny rząd (...) a nie był on w stanie przeprowadzić jednej kompleksowej reformy w sektorze publicznym Antczak: Dzisiaj nasze propozycje wracają, bo system podatkowy w Polsce już się wykoleił (fot.:PTWP)

• W wywiadzie Rafał Antczak z Deloitte i były doradca gospodarczy PO skrytykował partię za jej rządy i brak reform,
• - Nie było jednej kompleksowej reformy w sektorze publicznym - mówi Antczak o 8 latach rządów PO.

Forbes przeprowadził w czerwcu wywiad z Rafałem Antczakiem. W latach rządów PO-PSL i wcześniej był on jednym z doradców koalicji. W 2005 roku negocjował porozumienie koalicyjne między PiS, a PO. Do tej koalicji nigdy nie doszło.

Po dziesięciu latach Antczak wyraził niezadowolenie z sytuacji gospodarczej w jakiej jest Polska.

- Zaproponowaliśmy w 2005 r. prawdziwy liberalizm gospodarczy. Ale grupa urzędników z ministerstwa finansów intensywnie lobbowała przeciwko zmianom w podatkach i znaleźli posłuch tak w PiS, jak i u Leszka Balcerowicza. Bezpardonowo atakowała nas też „Gazeta Wyborcza”, twierdząc, że nasze propozycje nie są realistyczne i bezpieczne dla budżetu państwa – mówi Antczak.

Czytaj: Polska ma oczekiwania względem USA jako potentata surowców energetycznych

W programie jego współautorstwa dominowały podatki liniowe PIT, CIT i VAT ze stawką po 15 procent i kwota wolna na każde dziecko, co w kontekście programu 500 plus jawi się dzisiaj jako alternatywa. Właśnie o podatkach Antczak mówi najwięcej.

- Co ciekawe dzisiaj nasze propozycje wracają, bo system podatkowy w Polsce już się wykoleił – mówi były ekspert PO. - Myśmy już wtedy pokazywali, że jego funkcjonowanie w niezmienionej formie spowoduje rosnącą lukę w ściąganiu VAT i CIT. Dziś to przyznają wszyscy, choć szkoda, że dojście do naszej konkluzji zajęło niektórym ponad 10 lat.

Czytaj: Belka odsyła w sprawie ustawy frankowej

Były ekspert gospodarczy PO uważa, że wprowadzenie VAT-u w 1993 r. dało budżetowi potężny zastrzyk gotówki. Jednocześnie na 20 lat zahamowało to nawet myślenie o reformie wydatków.

- W krajach o wyższej kulturze politycznej w momentach, gdy gospodarka spowalnia, rząd bierze się do restrukturyzacji. Tak zrobił David Cameron i wygrał kolejną kadencję. W Polsce mieliśmy ministra finansów, który powinien znać przykład Wielkiej Brytanii. Mieliśmy liberalny z nazwy rząd, mający stabilną większość w parlamencie i wsparcie prezydenta, a nie był on w stanie przeprowadzić jednej kompleksowej reformy w sektorze publicznym – żałuje  Antczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA