REKLAMA

Dotacje, ulgi, przychody: Jak radzą sobie kolejowi przewoźnicy?

  • wnp.pl
  • Autor: wnp.pl
  • 15 września 2016 10:59
Dotacje, ulgi, przychody: Jak radzą sobie kolejowi przewoźnicy? Fot. Shutterstock.com

W latach 2006-15 przychody kolejowych przewoźników pasażerskich w Polsce wzrosły z 3,97 mld zł do rekordowego w historii kolei poziomu 5,2 mld, czyli o prawie 31 proc. Przewoźnicy towarowi zanotowali trzeci rok spadku przychodów.

W latach 2006-15 koszty działalności operacyjnej przewoźników pasażerskich wzrosły jednak z 4,15 mld do 5,23 mld zł, tj. o 26 proc.

Z wyjątkiem 2008 r., we wszystkich pozostałych latach przewoźnicy ci wykazywali straty z działalności operacyjnej. Bliski zbilansowania tych wyników był okres 2014-15. Różnica między przychodami a kosztami w 2015 roku wyniosła jednak minus 30 mln zł.

Głównym elementem przychodów przewoźników kolejowych jest sprzedaż biletów. Do przychodów przewoźników pasażerskich doliczono również dotacje, w tym otrzymane z budżetu państwa oraz samorządów, przeznaczone na świadczenie usług publicznych oraz pokrycie deficytu z tytułu przyznawania ulg ustawowych.

Więcej czytaj na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA