REKLAMA

Drogi wymagają inwestycji. Ministerstwo infrastruktury rezerwuje 600 mln zł na 2016 r.

  • Autor: PAP/GP
  • 02 marca 2016 15:12
Drogi wymagają inwestycji. Ministerstwo infrastruktury rezerwuje 600 mln zł na 2016 r. (fot.: Jakub Szestowicki/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

448 niebezpiecznych miejsc na drogach krajowych zostanie przebudowany lub zmodernizowanych w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych w 2016 r. - poinformował w Warszawie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Koszt inwestycji to ponad 600 mln zł.

- W debacie o inwestycjach drogowych dotyczących budowy rusztu komunikacyjnego kraju gdzieś ginie nam to, co jest niezbędne dla użytkowników dróg: to bezpieczne drogi, które już istnieją, te, po których poruszamy. Nie tylko jezdnie, ciągi piesze, bezpieczne zatoki autobusowe jak i również wewnętrzne prawo czy lewo skręty - zaznaczył Adamczyk.

Jak poinformował w 2014 r. koszt wszystkich zdarzeń drogowych, wypadków i kolizji wyniósł ok. 49 mld zł, koszt wypadków w 2014 r. był powyżej 34 mld zł, zaś koszt kolizji drogowych to ponad 13 mld zł.

Minister zapowiedział, że w 2016 r. 448 miejsc na drogach krajowych w Polsce będzie poddanych, przebudowie czy modernizacji. Dzięki temu, dodał, zostaną zabezpieczeni pies i tych, którzy kierują pojazdami.

Przeczytaj: Ruszają wypłaty dla klientów upadłego SKOK Polska

- Koszt tych inwestycji to ponad 600 mln zł. W roku poprzednim wydano o połowę mniej - podkreślił Adamczyk.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny za transport drogowy Jerzy Szmit dodał, że te 448 miejsc niebezpiecznych znajduje się na drogach, które przebiegają przez małe miejscowości.

- W Polsce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zlokalizowała ok 3 tys. taki miejsc. Chcemy w ciągu kilku lat wszystkie te miejsca zlikwidować - zadeklarował Szmit.

Adamczyk wskazał, że przyczyną największej liczby zdarzeń drogowych, wypadków i kolizji jest zły stan infrastruktury drogowej.

- Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych odpowiada na zapotrzebowanie społeczne. Warto inwestować każde możliwe do uzyskania środki w poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w poprawę stanu naszych dróg - podkreślił minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA