REKLAMA

Duda, Szydło i Kukiz razem w obronie polskiego górnictwa

 • Autor: parlamentarny.pl (Jerzy Dudała)
 • 05 października 2015 19:56
Duda, Szydło i Kukiz razem w obronie polskiego górnictwa Fot. PTWP

Demonstracja pod kopalnią Brzeszcze zgromadziła 5 października około 10 tys. osób. Zjechali się górnicy i pracownicy innych branż, przyszli również mieszkańcy Brzeszcz, gdzie wszystko kręci się wokół kopalni.

Protest był pierwszym z serii protestów, do których ma dojść, gdyz rząd PO-PSL  nie dotrzymał zapisów porozumienia ze związkami z 17 stycznia 2015 roku.

Górnicy gotowi do strajku

Od początku października w górnictwie panuje gotowość strajkowa.

- Kiedy w świetle fleszy  17 stycznia podpisano porozumienie, to cała Polska wierzyła, że będzie ono realizowane - mówił Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. - Premier Ewa Kopacz, ministrowie konstytucyjni podpisują się pod umową społeczną, a po 10 miesiącach nic z tej umowy nie zostało praktycznie zrealizowane.

Porozumienie zakładało między innymi, że do końca września powstanie tzw. Nowa Kompania Węglowa oraz że znajdą się inwestorzy dla kopalń Brzeszcze i Makoszowy. Jak dotąd nic z tego nie zrealizowano.

- Po 10 miesiącach okazuje się, że Brzeszcze nie wiadomo, gdzie trafią, Makoszowy są w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, a Kompania Węglowa ma być przejęta przez spółkę, której siedziba to jeden pokoik, sekretariat i kawałek kibla. Kompania ma przejść do firmy, która zlikwidowała stocznię w Szczecinie i sprzedała za grosze huty stali na Śląsku - zaznaczył Dominik Kolorz.
 
- Jesteśmy z wami, nie tylko jako region śląsko-dąbrowski, ale jako cała Solidarność - powiedział Piotr Duda, szef Solidarności. - Jeżeli będzie potrzebna pomoc, każda pomoc, to możecie polegać na Solidarności. Nie damy zamknąć kopalń, bo to dla Śląska być, albo nie być.

Piotr Duda wspomniał też o akcji Solidarności „sprawdzam polityka”.

 - Za pomocą tej akcji odświeżymy pamięć politykom, którzy oszukują wyborców, ale też całemu społeczeństwu, żeby wiedziało 25 października, jak i przy kim postawić krzyżyk - podkreślił Piotr Duda.

Szydło: polska gospodarka oparta o górnictwo

- Trzeba wprowadzić zmiany, które doprowadzą do tego, że polska gospodarka będzie oparta o nowoczesne, świetnie się rozwijające górnictwo - zaznaczyła Beata Szydło, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera. - Nie będzie to  łatwe, ale jeżeli po 25 października siądziemy razem do stołu, jeżeli wspólnie będziemy rozwiązywać problemy, to będziemy potrafili doprowadzić do tego, że polskie górnictwo będzie konkurencyjne i będzie się rozwijać - wskazała Beata Szydło.

I dodała, że premier polskiego rządu to rozhisteryzowana osoba, która zamiast rządzić, tylko wprowadza chaos.

 - My potrzebujemy stabilnego rządu, który będzie rozwiązywał problemy Polaków, rządu, który nie będzie łamał umów i danego słowa - mówiła Beata Szydło.

 Kukiz: Polska jest nasza

W demonstracji uczestniczył też Paweł Kukiz.

 -  Co robią Niemcy? Gaszą nam światło, oni nie chcą naszego węgla - zaznaczył Paweł Kukiz. - Mówią o pakiecie klimatycznym i emisji spalin. Volkswagen? Wszystko w porządku, drobna pomyłka. A polskie kopalnie zamurować, najlepiej z inwentarzem. To my musimy decydować o tym, jakie przepisy unijne będziemy akceptować, a jakie nie, bo Polska jest nasza - podkreślił Kukiz wspominając o potrzebie zmiany Konstytucji.

To dopiero początek demonstracji

Po wystąpieniach uczestnicy demonstracji przemaszerowali ulicami Brzeszcz. Byli górnicy, mieszkańcy Brzeszcz oraz pracownicy innych branż, w tym między innymi pracownicy ZM Bumar-Łabędy.

Przed nami kolejne demonstracje, w tym - w ostatnim tygodniu przed wyborami - ma dojść do akcji protestacyjnej w Warszawie.

 Jerzy Dudała

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (21 komentarzy)

 • hahaha 2015-10-21 11:03:11
  Nie wierzcie im!!!!!!!!!!, oni umia tylko innych zle robic,nic innego. Oni chca tylko wladzy, wygodnych foteli!!!!!!
 • Pozdrawiam 2015-10-10 08:55:18
  Ależ ci wspaniali górnicy, są zmanipulowani przez pisorów. Wyjdzie szydło z worka i codzienność wróci. Kukiz, zostaw sobie śpiewanie, bo na starość dudziejesz.
 • małopolanin 2015-10-06 17:06:24
  kukiz jestes tak głupi, że szkoda gadać. nie dziwi żeś sie zająl polityką bo dla nieruków to chyba sej jest najlepszy, bo gdyby było inaczej to może byś zarabiał głową. Pamietaj najpierw sie czegos naucz a później opowiadaj: pierwsza lekcja geografia polski. byłeś bucu w Brzeszczach a to Małopolska,a bełkotałeś o Sląsku. Pani Brzeszowa Szydłowa, bez komentarza dno,. szkoda że nie było maliniaka
 • Wstyd za takich tepakow 2015-10-06 14:37:13
  Do okradany przez górnictwo: ta wypowiedź świadczy o tobie i oto że jesteś tylko po przedszkolu i tylko osiagnoles potrafisz tylko obrażać nic więcej
 • spizi 2015-10-06 13:36:41
  Duduś jeden zawarł pakt z drugim Dudusiem i Straszydło do kompletu , a górnicy dają się nabijać w butelkę zamiast wywalić bossów związkowych obrośniętych w piórka przez ostatnie 8 lat, bo rząd im w tym nie przeszkadzał ze strachu. Teraz tylko skalpel może pomóc , bo pacjent ma gangrenę. Pozdrawiam ciężko pracujących górników , tych na dole bo byłem u nich i za żadne skarby nie zazdroszczę im cokolwiek .
 • stirlitz 2015-10-06 12:14:03
  Cyniczna gra, wszystko pod publiczke. Czytajac Wasze komentarze tutaj jestem spokojny, ze nie kupujemy koralikow i swiecidelek. Gorzej jedkaz z wiedza w tzw. szerokim Spoleczenstwie, ktore PiS nazywa ciemnym ludem.
 • stop mafii związkowej 2015-10-06 11:56:19
  Kukiz tylko straci na Kolorzu i popieraniu PIS. Tylko Petru i Korwin nie boją się złodziejskich związków górniczych i chcą sprywatyzować zbankrutowane górnictwo, zlikwidować wszystkie przywileje, wywalić związki z firm i przywrócić ich finansowanie tylko ze składek członkowskich.
 • F-1 2015-10-06 11:02:59
  Do Yogi: masz racje ten lizodupiec kaczora może teraz też liże dupe straSzydło to nie związkowiec tylko sługus kaczora jak jego poprzednik śniadek który u kaczora może tylko trzymać parasol
 • F-1 2015-10-06 10:55:12
  Teraz wszyscy na czele tego oszołoma lizusa (...) kaczora duda,szydło skrzydło albo lepiej straszydło i pożal się Boże zasrany pseudo polityk który jak ten pierwszy oszołom już zaczyna lizać dupe wszyscy wiedzą jak uratować górnictwo ....zobaczymy
 • Yogi 2015-10-06 10:37:26
  Duda związkowiec nie robi nic innego jak tylko i wyłącznie kampanię wyborczą dla pis. Ciekawe ile mu za to Jaro Kurdupel płaci. A może płaci mu straSzydło ??REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA