REKLAMA

Dzięki tej ustawie spółki Skarbu Państwa łatwiej kupią ziemię

  • Autor: aw/PAP
  • 09 listopada 2017 15:19
Dzięki tej ustawie spółki Skarbu Państwa łatwiej kupią ziemię fot.pixabay

Ustawa ta ma ułatwić państwowym spółkom prawa handlowego nabywanie ziemi, których wyłącznym udziałowcem albo akcjonariuszem jest Skarb Państwa, będącym operatorem systemu przesyłowego albo posiadającym koncesję na przesyłanie paliw ciekłych.

• Klub Kukiz'15 zgłosił wniosek o odrzucenie projektu noweli o kształtowaniu ustroju rolnego, który zakłada, że spółki przesyłowe będą mogły nabywać ziemię rolną bez zgody KOWR.

• Poprawki zgłosiły klub PO i Nowoczesnej, a PSL zapowiedział, że noweli nie poprze.

• Projekt trafi do komisji.

Jarosław Sachajko (Kukiz'15), przedstawiając stanowisko klubu podczas drugiego czytania projektu w czwartek (9 listopada), zwrócił uwagę, że nowe przepisy nie gwarantują, iż ziemia rolna nie będzie przymusowo wykupowana od rolnika. Ponadto, zakup ziemi będzie odbywał się bez konieczności uzyskania zgody na taką transakcję przez dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), co grozi utratą kontroli nad obrotem ziemią rolną.

Poseł uważa, że wprowadzenie do ustawy proponowanych przepisów spowoduje, iż spółki przesyłowe nie będą ustanawiać służebności przesyłu, czyli korzystania z gruntów za opłatą, a to oznacza, że ziemia będzie wykupowana, bo będzie to łatwiejsze. Może to - jego zdaniem - prowadzić do niepotrzebnej koncentracji ziemi przez firmy.

Według Sachajko kolejnym bulwersującym faktem jest szybkie procedowanie projektu. Przypomniał, że projekt trafił do Sejmu w ostatni piątek, a prawdopodobnie w czwartek ma się odbyć głosowanie.

Poprawki do projektu zgłosiły także kluby poselskie: Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Natomiast klub PSL zapowiedział, że projektu nie poprze.

Zdaniem Kazimierza Plocke (PO) przedłożony przez rząd projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego jest "kolejną próbą łatania tej szkodliwej ustawy, która miała chronić polską ziemią przed wykupem przez cudzoziemców, natomiast stwarza problemy głównie polskim rodzinom, rolnikom, przedsiębiorcom, samorządom i jak się także okazuje państwowym firmom".

Na podobne aspekty zwróciła uwagę posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. Jak mówiła, ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego okazała się "kompromitacją Prawa i Sprawiedliwości, bo miała ona chronić ziemię przed cudzoziemcami, a chroni ją przed Polakami". Jej zdaniem proponowane przepisy różnicują prawa spółek i tego dotyczy złożona przez nią poprawka.

"Ustawa miała hamować sprzedaż ziemi obcokrajowcom, ale z ostatniego sprawozdania MSWiA wynika, że jej sprzedaż dalej trwa, ale polski rolnik nie może kupić ziemi" - mówił Mieczysław Kasprzak (PSL). "Jeżeli nie będzie kompleksowego rozwiązania i złagodzenia tych skutków, przede wszystkim dla polskich obywateli i rolników, to PSL nie będzie popierał takich rozwiązań, nawet jeżeli są one ważne&" - powiedział poseł ludowców.

Pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski, odpowiadając w czwartek na pytania posłów, wyjaśnił, że powodem zmiany ustawy jest uniknięcie interpretacji prawnych, jakie mogłyby powstać w stosunku do własności działek zapisanych jako rolne przy połączeniu dwóch państwowych spółek. Zapewnił, że taka zmiana przepisów nie zmieni kontroli nad użytkowaniem ziemi rolnej.

Wyjaśnił, że bezpośrednim impulsem do zmiany ustawy jest właśnie planowane połączenie operatora logistycznego paliw płynnych OLPP z PERN, a tam jest 167 działek zapisanych jako rolne, które fatycznie rolnymi nie są. Tworząc nowy podmiot gospodarczy przez połączenie dwóch spółek Skarbu Państwa, z formalnego punktu widzenia trzeba przenieść tytuły do własności tych działek i bez zmiany przepisów, trzeba byłoby uzyskać zgodę dyrektora KOWR.

"Gdybyśmy stosowali te procedury, które są zawarte w ustawie, mogłoby się okazać, że +ktoś z boku+ będzie miał formalne prawo do zakupu niektórych tych nieruchomości, bowiem trzeba udowodnić, że nikt inny nie jest zainteresowany jej nabyciem" - powiedział Naimski.

Zapewnił, że ewentualny zakup ziemi od rolnika będzie odbywał się po cenach rynkowych i rolnik nie będzie miał obowiązku sprzedaży nieruchomości.

Podczas pierwszego czytania projektu posłowie nie wnieśli do niego poprawek.

Projekt procedowany był w terminie przyspieszonym. Rząd przyjął ten dokument w trybie obiegowym 30 października br.

Ustawa ta ma ułatwić państwowym spółkom prawa handlowego nabywanie ziemi, których wyłącznym udziałowcem albo akcjonariuszem jest Skarb Państwa, będącym operatorem systemu przesyłowego albo posiadającym koncesję na przesyłanie paliw ciekłych.

Zgodnie z projektem, takie prawo będą miały jedynie trzy spółki: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego), Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. (operator systemu przesyłowego gazowego) oraz PERN S.A. (jedyna jednoosobowa spółka Skarbu Państwa posiadająca koncesję na przesyłanie paliw ciekłych), prowadzące działalność o strategicznym znaczeniu dla Rzeczypospolitej Polskiej, to jest zajmujące się przesyłaniem energii elektrycznej, paliw gazowych albo paliw ciekłych.

Według projektu nowelizacji, zmiana przepisów pozwoli tym trzem spółkom przesyłowym na nabywanie nieruchomości rolnych, również w sytuacji, w której ich powierzchnia przekroczy 300 ha użytków rolnych i nie wejdzie w skład gospodarstwa rodzinnego, bez konieczności uzyskiwania zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Minister rolnictwa nie wniósł uwag do tego projektu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA