REKLAMA

EEC 2016, Tchórzewski: Potrzebne są regulację niwelujące nierówności na rynku energii

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.PL/AT
  • 18 maja 2016 18:44
EEC 2016, Tchórzewski: Potrzebne są regulację niwelujące nierówności na rynku energii (Fot. PTWP)

- Subwencje, którymi wspierana jest energetyka odnawialna, albo muszą być diametralnie zmniejszone, albo też muszą się pojawić także dla energetyki konwencjonalnej - stwierdził Krzysztof Tchórzewski, minister energii .

- Dzisiaj mamy taką sytuację, że rynku energii tak naprawdę nie ma, bo w ramach UE jest zgoda na to, żeby wspierać energię odnawialną tak naprawdę w nieskończoność. W sytuacji takiej, kiedy dopiero jako rezerwy można używać energetyki konwencjonalnej, mówienie o rynku energetycznym jest trochę taką, powiem nawet, bajeczką. Niestety tak to wygląda - ocenił minister Krzysztof Tchórzewski.

Debata „Energia i klimat – horyzont 2030. Scenariusze dla świata i Europy” przeprowadzona podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016 w Katowicach, w istotnym stopniu dotyczyła wpływu przyspieszanego subsydiami rozwoju OZE na rynek energii elektrycznej w ogóle, a w tym na energetykę konwencjonalną.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski, oceniając kierunki rozwoju sytuacji związane ze wspieranym rozwojem OZE, poinformował, że Niemczech w 2015 roku przy sumarycznym wsparciu OZE w wysokości 24 mld euro średnia dotacja do 1 MWh energii z OZE wyniosła 60 euro, a więc była znacznie większa niż hurtowa cena energii elektrycznej w Polsce. Krzysztof Tchórzewski ocenił, że potrzebne są regulację niwelujące nierówności na rynku energii.

Czytaj też: Priorytetem jest energetyka obywatelska

- Musimy to uregulować i subwencje, bo tak to można nawet określić, którymi wspierana jest energetyka odnawialna, albo muszą być diametralnie zmniejszone, albo też muszą się pojawić także dla energetyki konwencjonalnej. W takim przypadku znajdziemy się w pacie, bo okazuje się, że branża, która miała być rynkowa musi być wszędzie wspierana. W którymś momencie to się musi skończyć. Dzisiaj wydaje się, że tego kresu nie widać, a więc jedynym rozwiązaniem jest rynek mocy - stwierdził Krzysztof Tchórzewski.

Ivo Hlaváč, członek zarządu ČEZ, wyraził przekonanie, że w przypadku Polski, która jak podkreślał, jest dla grupy ČEZ strategicznym krajem, uda się osiągnąć kompromis w sprawie tzw. ustawy odległościowej, której projekt przewiduje ograniczenia w lokalizacji wiatraków.

- Długotrwałą chorobą Europy jest brak spójności ram prawnych. Jako członek grupy, która jest obecna w wielu państwach europejskich mogę potwierdzić, że działalność w Polsce, Bułgarii, Rumunii i w Niemczech to są naprawdę zupełnie różne rzeczy, a powinniśmy mieć te same podstawy prawne, te same przepisy. Druga choroba to częste zmiany przepisów, w szczególności w stosunku do odnawialnych źródeł energii - ocenił Ivo Hlaváč .

Uczestnicy debaty zawracali też uwagę na to, że giełdowe firmy energetyczne znajdują się w specyficznej sytuacji wynikającej z ich wielorakich funkcji (działalność komercyjna, odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne).

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA