REKLAMA

EEC, Białoruś może być kierunkiem rozwoju gospodarczego dla Polski

  • Autor: Gabriel Paździor
  • 12 maja 2017 14:24
EEC, Białoruś może być kierunkiem rozwoju gospodarczego dla Polski Białoruś ma przed sobą potężne wyzwanie. Musi przestawić gospodarkę całego kraju (fot.:PTWP)

Prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej Kazimierz Zdunowski stwierdził, że Białoruś oczerniono w Polsce. Zasugerował, by spojrzeć na kraj jeszcze raz. Cieszy go, że tak robią polscy politycy - jak Witold Waszczykowski, Mateusz Morawiecki czy marszałek Stanisław Karczewski. Wszyscy odwiedzili niedawno Mińsk.

- Temat relacji Polski i Białorusi jest mi bardzo bliski - mówił w Katowicach, w ostatnim dniu Europejskiego Kongresu Ekonomicznego (12 maja) Kazimierz Zdunowski, prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Zdunowski był panelistą w czasie spotkania pt. "Co dalej na Wschodzie? Gospodarka w cieniu polityki".

Na wstępie swojej wypowiedzi ekspert zauważył, że nie może się zgodzić z zawartym w nazwie sesji podporządkowaniem gospodarki polityce. - Nie zgadzam się, że istnieje prymat polityki nad gospodarką. Polityka to instrument w dbaniu o gospodarkę -  mówił. Zaznaczył jednocześnie, że niezbieżność interesów politycznych i gospodarczych się zdarza. Mamy z nią też często do czynienia właśnie na wschód od naszego kraju.

Zdunowski zasugerował, że wschód kraju powinien wykorzystać potencjał gospodarczy Białorusi.

Białorusini chcą polskiego biznesu

Prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej akcentował, że w Polsce "namalowano czarną wizję" Białorusi. - Ten kraj się unowocześnił, a ludzie są w nim do Polaków pozytywnie nastawieni - mówił gość Kongresu Ekonomicznego w Katowicach.

Co nie znaczy, że nie ma na Białorusi problemów.

- Źródłem kłopotów jest struktura gospodarcza tego kraju - mówił Zdunowski. - Białoruś miała nastawienie na przemysł obronny. Z tej gospodarki trzeba zrobić nowoczesną, współczesną ekonomię. Trzeba ją przestawić na sektor cywilny, a to nie jest łatwe - konkludował.

Jaka będzie rola Polski? I czy wykonuje się w tym kierunku kroki?

- Mamy lepsze stosunki z Libią, z Marokiem, niż z Białorusią - podkreślał mówiący. - To się odkłada. (...) Na szczęście sytuacja się zmienia - dodał.

Jako przykład politycznych prób wpływania na Białoruś prezes Zdunowski podawał mocne działania elity politycznej naszego kraju. Warto przypomnieć, że Mińsk odwiedzili niedawno - Witold Waszczykowski, szef MSZ czy minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Niedawno prezydenta Łukaszenkę odwiedził z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

- Dzisiaj są warunki, by rozwijać współpracę gospodarczą - kończył Zdunowski.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Co dalej na Wschodzie? Gospodarka w cieniu polityki", która odbyła w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA