REKLAMA

EEC, Cyberbezpieczeństwo: To nie państwo ma mówić jak mamy urządzać życie w swoim ogródku

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 11 maja 2017 20:14
EEC, Cyberbezpieczeństwo: To nie państwo ma mówić jak mamy urządzać życie w swoim ogródku Jak powiedział Piotr Januszewicz, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji, przyjęte właśnie krajowe ramy cyberbezpieczeństwa to dokument o charakterze ogólnym, a dopiero następne kroki będą nas przybliżały do realnych działań. Fot. Shutterstock

Cyberataki na infrastrukturę krytyczną to wciąż głównie działalność przestępców, a nie terrorystów. Trzeba jednak robić wszystko, aby przeciwdziałać i jednym i drugim - przekonywali uczestnicy sesji „Cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej” na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2017.

Jak powiedział Piotr Januszewicz, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji, przyjęte właśnie krajowe ramy cyberbezpieczeństwa to dokument o charakterze ogólnym, a dopiero następne kroki będą nas przybliżały do realnych działań.

- Nie wychodzimy z założenia, że rząd ma narzędzia do wypracowania standardów dla przemysłu. Naszą rolą jest raczej być moderatorem, który doprowadzi do tego, żeby operatorzy infrastruktury krytycznej się spotkali i wspólnie wypracowali te standardy, bo to oni najlepiej znają realia, w których działają - zapewnił.

Według niego pierwsza z grup sektorowych już stworzyła pierwszy szkic takich standardów. - To nie państwo ma mówić jak mamy urządzać życie w swoim ogródku. Natomiast pomożemy przekuć te standardy w formalne dokumenty, które będą obowiązywać - dodawał.

Zastrzegł przy tym, że pewne elementy są częścią wspólną dla wszystkich branż i w związku z tym podlegają wspólnemu opracowaniu.

Czytaj więcej tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA