REKLAMA

EEC: Jaki powinien być optymalny system podatkowy?

  • Autor: Bartosz Dyląg
  • 11 maja 2017 10:05
EEC: Jaki powinien być optymalny system podatkowy? Carlos E. Piñerúa (fot..worldbank.org)

- Często zbytnio skupiamy się na przychodach podatkowych, ich wysokości. Ważniejsze jest to, jak te podatki są wydawane – uważa Carlos E. Piñerúa z Banku Światowego

Uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego analizowali systemy podatkowe na świecie. Starali się wskazać cechy optymalnego mechanizmu.

Carlos E. Piñerúa, country manager na Polskę i kraje bałtyckie z Banku Światowego podkreśla, że podatki to bardzo skomplikowana sprawa. Jak wyjaśnia różne urzędy mają różne cele. Różne też są cele obywateli: jedni preferują progresywną skalę podatkową, inni tradycyjną.

- Często zbytnio skupiamy się na przychodach podatkowych, ich wysokości. Moim zdaniem ważniejsze jest to, jak te podatki są wydawane – podkreśla.

Paweł Barański, partner w dziale doradztwa podatkowego, KPMG uważa potwierdza, że nie ma optymalnego modelu podatkowego. Jego zdaniem główne cechy takiego to prostota i przejrzystość.

Mimo dziesiątków zmian ustawy o VAT jest ona dla podatnika w miarę przejrzysta. W sytuacji, gdy pojawiają się tzw. karuzele VAT-owskie robi się bardzo złe odczucie co do całego systemu podatkowego: - Pojawia się poczucie, że jest on bardzo nieefektywny – wyjaśnia Barańśki.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Optymalne podatki”, która odbyła się 5 maja 2017 r., ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA