REKLAMA

EEC: Krzysztof Tchórzewski: Polska w 2050 r. wciąż będzie miała połowę energii z węgla

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 10 maja 2017 21:45
EEC: Krzysztof Tchórzewski: Polska w 2050 r. wciąż będzie miała połowę energii z węgla Minister energii Krzysztof Tchórzewski. (fot. twitter.com)

- Zapowiedzi UE mówią, że w roku 2050 będziemy mieli energetykę bez węgla. To na pewno nie uda się w przypadku Polski. Możemy z dużym wysiłkiem, kosztem ok. 200 mld zł, obniżyć poziom węgla w polskiej energetyce do poziomu 50 proc., przy zachowaniu równomiernego rozwoju kraju i bez stref dużego bezrobocia - mówił Krzysztof Tchórzewski, minister energii w trakcie Europejskiego Kongresu Energetycznego.

- Czysta energia jest rzeczą bardzo ważną i to nie jest tak, że jako Polacy bagatelizujemy ten temat. Należy jednak pamiętać, że żyjemy w konkretnym otoczeniu i nam jest trudniej spełnić wszystkie wymogi środowiskowe. Po roku 1990 Polska zajęła w Europie 3 miejsce pod względem redukcji emisji CO2 w procentach - wyliczał minister Tchórzewski.

Szef resortu energii zwracał uwagę, że nowe bloki energetyczne budowane w elektrowniach Opole, Turów, Kozienice i Jaworzno III będą miała sprawność ok. 46 proc. podczas gdy stare jednostki mają sprawność ok. 32-35 proc.

- Nowe bloki spełniają także najwyższe standardy dot. emisji szkodliwych substancji, ale nie spełnią wymogu 550 gram CO2 na 1 kWh. Ten wymóg w praktyce dotyka tylko energetykę węglową - podkreślał Tchórzewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Niegórnik ze Śląska 2017-05-11 12:40:08
    Dalej będziemy dopłacać do węgla albo energii elektrycznej, która i tak jest już jedną z najdroższych w Europie, do kosztów emisji, pozostaniemy najbardziej zatrutym krajem w EU, wspólnie Rumunią byle tylko ktoś nie palił opon w Warszawie a rządzący mogli trzymać łapę na jeszcze jednej spółce, chocby nierentownej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA