REKLAMA

EEC, Mieszkanie Plus: Powstanie kilkanaście tysięcy mieszkań rocznie

  • wnp.pl
  • Autor: wnp.pl/AT
  • 10 maja 2017 12:08
EEC, Mieszkanie Plus: Powstanie kilkanaście tysięcy mieszkań rocznie Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości (fot. mat. pras. )

Jesteśmy docelowo w stanie oddawać kilkanaście tysięcy mieszkań rocznie - powiedział Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości o programie Mieszkanie Plus.

• BGK Nieruchomości do kwietnia 2017 r. podpisał listy intencyjne na realizację pilotażu programu Mieszkanie Plus w przeszło 70 gminach.

• Porozumienia zawarto z jednostkami samorządu terytorialnego, jak również ze spółkami Skarbu Państwa, m.in. z PKP. Łącznie obejmują one ok. 450 ha gruntów, na których potencjalnie może powstać ok. 60 tys. lokali mieszkalnych.

• Są to lokalizacje zarówno w dużych miastach - takich jak Wrocław, Poznań, Katowice, Szczecin, Łódź czy Toruń, jak i mniejszych miejscowościach, m.in. w Stargardzie, Kobyłce, Łowiczu i Pelplinie.

Budowa pierwszych lokali pod szyldem Mieszkanie Plus trwa już w Jarocinie i Białej Podlaskiej. W tym pierwszym przekazanie lokali lokatorom jest planowane w lutym 2018 r., a w Jarocinie w drugim kwartale 2018 r.

Filary polityki prorodzinnej

Jak podkreślił wiceprezes Stasiak w rozmowie z wnp.pl, istnieje duża synergia pomiędzy programami500 Plus oraz Mieszkanie Plus, które są filarami prorodzinnej i rozwojowej polityki rządu.

Stasiak dodał, że program 500 Plus zwiększa zdolność finansową Polaków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a program Mieszkanie Plus jest bodźcem do skierowania na rynek bardziej przystępnej cenowo oferty mieszkaniowej.

Czytaj też: Kiedy Mieszkanie plus?

- Najważniejsze jest to, że poprawi się jakość życia Polaków. Obecnie Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w UE pod względem liczby mieszkań przypadających na 1000 obywateli. W Polsce są to 363 mieszkania wobec średniej unijnej na poziomie 435 lokali - wskazał wiceprezes.

- Jeszcze gorzej wypadamy pod względem powierzchni mieszkalnej na obywatela - wynosi ona 26 m kw. przy ok. 45 m kw. w UE. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku Polski ta statystyka i tak jest zawyżona przez budownictwo jednorodzinne oraz małe ośrodki miejskie i wsie - dodał

Stasiak podkreślił, że młode rodziny mogą sobie najczęściej pozwolić na zakup mieszkania o powierzchni najwyżej 30-40 m kw., czyli wciąż poniżej średniej UE.

Ponadto ok. 40 proc. polskiego społeczeństwa jest wykluczona z rynku mieszkaniowego, gdyż jest zbyt dobrze uposażona, aby korzystać z budownictwa komunalnego. Jednocześnie nie ma zdolności kredytowej, aby kupić mieszkanie, które zaspokajałoby potrzeby rodziny.

Sytuacja demograficzna jest bardzo trudna - współczynnik dzietności na kobietę w Polsce wynosi 1,3 wobec 2,1 wymaganego dla odnowy pokoleń.

- Trudna sytuacja mieszkaniowa to jeden z głównych powodów, dla których Polacy nie decydują się na posiadanie większego potomstwa - stwierdził Stasiak.

Dodał, że zapaść demograficzna prowadzi również do zapaści ekonomicznej, w tym systemu emerytalnego.

- Taki scenariusz nam grozi, jeśli nie odwrócimy niekorzystnych tendencji. To ostatni dzwonek, aby tego dokonać. Przykładowo pokolenie wyżu demograficznego z początku lat 80. powoli zbliża się do 40-stki i niedługo będzie wychodzić z okresu prokreacji - zaznaczył.

Jak podał Stasiak, Polacy są stosunkowo mało mobilni na rynku pracy i wynika to m.in. z braku z rozwiniętego rynku mieszkań na wynajem. Tego typu lokale stanowią tylko ok. 15 proc. ogólnego zasobu mieszkaniowego. Tymczasem w krajach wysoko rozwiniętych jest to nawet powyżej 50 proc.

- Rynek mieszkań na wynajem sprzyja mobilności, a jednocześnie uwalnia od balastu w postaci kredytu hipotecznego. Naszą ambicją jest stworzenie produktu, który niejako połączy najem z posiadaniem mieszkania, a mianowicie wynajem z opcją dojścia do własności - wskazał wiceprezes.

Pobudzić rynek

Luka mieszkaniowa w Polsce może wynosić nawet 3 mln mieszkań. Jeśli miałaby ona zostać zlikwidowana do 2030 r., to rocznie musiałoby powstawać ponad 220 tys. mieszkań.

Wiceprezes Stasiak przypomniał, że maksymalnie w ostatnich latach powstawało 150-160 tys. mieszkań rocznie, z czego połowa przypadała na deweloperów, a reszta głównie na budownictwo jednorodzinne i częściowo komunalne.

Zatem należałoby zwiększyć liczbę oddawanych mieszkań o ok. 60-70 tys. lokali rocznie. Stasiak przyznał, że nie jest możliwe, aby program Mieszkanie Plus dostarczał co roku taką liczbę lokali.

- Najwięksi deweloperzy w Polsce obecnie sprzedają ok. 3 tys. mieszkań rocznie. Dlatego nasz program ma też pobudzać cały rynek, a my jesteśmy docelowo w stanie oddawać kilkanaście tysięcy mieszkań rocznie - wskazał Stasiak.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Aneta 2017-05-25 17:05:04
    Niech chociaż oddadzą te kilkanaście tysięcy mieszkań co roku, już będzie duża różnica. Osobiście czekam na ogłoszenie szczegółów IKMów. Tutaj gdzieś pisali ikm.org.pl/ że to już w czerwcu. Rządowa premia za oszczędzania dla wszystkich - takie są założenia, ale chyba jednak to jakoś zredukują. W każdym razie, trzymam kciuki.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA