REKLAMA

EEC: Pierwsze szczegóły budowy Centralnego Portu Lotniczego

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 10 maja 2017 21:11
EEC: Pierwsze szczegóły budowy Centralnego Portu Lotniczego Część debaty poświęcona była szukaniu odpowiedzi na pytanie, jaka będzie przyszłość Lotniska Chopina i Modlina oraz niektórych portów regionalnych fot. Fotolia

Musimy szybko wystartować jego realizacją Centralnego Portu Lotniczego, aby projekt mógł być w ciągu 10 lat ukończony. Taki termin jest realny - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Lotniczego.

Jak zgadzali się uczestnicy debaty, budowa portu powinna mieć charakter modułowy. Na początku mogłoby ono mieć zdolność obsługi 50 mln pasażerów rocznie, a w miarę dalszego rozwoju rynku – zostać rozbudowywane do zdolności przekraczających 100 mln pasażerów rocznie.

Równolegle z tym pierwszym etapem miały być realizowane kompleksowe inwestycje, wokół CPL, w tym dla potrzeb rozwoju przewozów cargo lotniczego oraz budowa linii kolejowej i drogowej.

W szczególności istotne są analizy i plany połączenia CPL z największymi aglomeracjami, z których dojazd nie przekraczałby ok. 2 godzin (dla Szczecina – będzie to dłuższy czas). Takie czasy przejazdu mają zapewnić nowego kształtu koleje.

- Jest też kilka innych fundamentalnych aspektów, jak kwestie własności gruntów czy możliwego przekazania kontroli nad CPL w zamian za finansowanie zewnętrznemu inwestorowi - mówił minister Wild zastrzegając, że decyzje w tej sprawie podejmie rząd.

Czytaj więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA