REKLAMA

EEC. Polli z HSBC o Brexicie: Wszystko oprze się o cztery swobody UE

  • Autor: Gabriel Paździor
  • 12 maja 2017 10:35
EEC. Polli z HSBC o Brexicie: Wszystko oprze się o cztery swobody UE Niccolo Poll na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2017 (fot.PTWP)

Dla eksperta HSBC Niccolo Polliego negocjacje w sprawie Brexitu będą prowadzone w rytmie europejskich swobód, które Londyn chce w przepływie ludzi ograniczyć, a w kwestiach handlu ochronić.

Przedstawiciel Grupy HSBC Niccolo Polli stwierdził, że Brexit będzie dla Europy wielkim wyzwaniem.

- Zacznę od zastrzeżenia - mówił Polli. - Czekają nas dwa lata negocjacji między Unią i Londynem. Efekt tych rozmów to jest niewiadoma, wręcz tajemnica.

Dla eksperta HSBC tempo i stanowiska obu stron można oprzeć o cztery swobody, które konstruują współpracę europejską. - Stanowisko Londynu będzie inne niż Unii w każdej z nich - akcentował Włoch, który pracuje w sekcji finansowej HSBC. W oparciu o taki tok rozumowania Polli starał się określić co poróżni obie strony negocjujące po obu stronach kanału La Manche.

- Co spowodowało Brexit to pierwsza ze swobód, zwłaszcza swobodny przepływ ludzi - mówił. - Wielka Brytania chce ograniczenia tej swobody, przejęcia nad nią kontroli. Polska jest dobrym przykładem kraju, który na niej korzystał, co widać w Londynie. Ilość osób z Polski na Wyspach jest zauważalna.

Drugą swobodą, która znalazła się w zainteresowaniu finansowego eksperta jest przepływ usług.

- Wielka Brytania jest drugim, po USA, eksporterem usług - akcentował Polli. - Ważny w tym zagadnieniu jest właśnie eksport usług finansowych. Nie wiemy jak bardzo Brexit odbije się na nich.

Dla Polliego Londyn postawi sobie za cel ochronę tej gałęzi swojej gospodarki.

W końcu kluczem będzie handel międzynarodowy, który od lat jest dla Londynu ważny. Wielka Brytania bowiem, dzięki położeniu i lokalizacji ma realną przewagę w handlu nad np. kontynentalną Europą.

Ekspert nie chciał spekulować, pozostał przy zaakcentowaniu tej materii. Co uznał za pewnik, to konieczność podjęcia przez firmy europejskie i światowe kroków wobec widma Brexitu.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Gospodarcze potęgi na fali zmian", która odbyła w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA