REKLAMA

Ekonomista: umowy cywilnoprawne zostały zdemonizowane

  • Autor: PAP
  • 27 września 2015 11:53

Umowy cywilnoprawne zdecydowanie zostały zdemonizowane; w wielu przypadkach takie umowy mają sens - mówi PAP ekonomista Aleksander Łaszek. O typie umowy powinien decydować jej ekonomiczny sens, a nie różnice w opodatkowaniu i oskładkowaniu, które ardzo preferowały te umowy - dodaje.

Kwestia umów śmieciowych jest gorącym tematem podczas kampanii wyborczej, a partie prześcigają się w pomysłach na zmiany w umowach cywilnoprawnych.

PO chce jednolitego kontraktu, PiS likwidacji "śmieciówek"

Platforma Obywatelska zapowiedziała w swoim programie wyborczym wprowadzenie tzw. jednolitego kontraktu, który miałby zastąpić dotychczasowe umowy śmieciowe i zacząć funkcjonować w 2017 r. O likwidacji tzw. umów śmieciowych mówi też Prawo i Sprawiedliwość.

Nie taki diabeł straszny...

"Umowy cywilnoprawne zdecydowanie zostały zdemonizowane, dla wielu osób, czy sytuacji gospodarczych takie umowy mają sens, to, na co zwracaliśmy uwagę, to duże różnice w opodatkowaniu i oskładkowaniu różnych typów umów. O typie umowy powinien decydować przede wszystkim jej ekonomiczny sens, a nie różnice w opodatkowaniu i oskładkowaniu, które bardzo preferowały te umowy" - mówi PAP główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Ostrożnie ze zmianami

W jego ocenie umowy-zlecenia powinny zostać w pełni oskładkowane, ale w połączeniu z innymi zmianami podatkowymi. "Pamiętajmy, że z takich umów korzystają osoby gorzej wykształcone, z mniejszym doświadczeniem zawodowym, którym trudniej odnaleźć się na rynku pracy. Gdybyśmy ograniczyli się tylko do pełnego oskładkowania takich umów, wiele tych osób albo straciłoby pracę, albo przeszło do szarej strefy" - podkreśla Łaszek.

Dlatego, jak mówi, wraz ze zmianami w umowach cywilnoprawnych podniesione powinny zostać koszty uzyskania przychodu. "Jest to odpowiednik kwoty wolnej od podatku tyle tylko, że obowiązujący tylko dla osób pracujących" - zaznacza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA