REKLAMA

Ekspert PiS: jest miejsce na negocjacje ws. polityki klimatycznej

  • wnp.pl
  • Autor: parlamentarny.pl (Dariusz Ciepiela)
  • 22 lipca 2015 13:49

Scenariusza odchodzenia od paliw kopalnych znanego ze Skandynawii czy Niemiec nie możemy zrealizować. Tu jest miejsce dla polityków, tu jest miejsce dla negocjacji, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie - mówi Konrad Szymański, były eurodeputowany PiS, obecnie ekspert tej partii ds. energetycznych.

Niektórzy politycy PiS, jak poseł Jan Szyszko (minister ochrony środowiska w rządach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego), mówią o potrzebie renegocjacji pakietu energetyczno-klimatycznego. To nie jest jednak prosta kwestia.

- Okazja do tego, aby rozmawiać na temat różnych scenariuszy, będzie. Jest pytanie, czy znajdziemy kreatywne, nowatorskie rozwiązania, które z jednej strony pozwoli UE wyjść z twarzą i kontynuować kurs obrany w 2008 r. a z drugiej strony wskaże rozwiązanie dla polskiej energetyki tak, abyśmy mogli realizować ogólne założenia polityki klimatycznej UE, ale może nie w tym tempie i nie tymi metodami. Pole do takich negocjacji jest - przekonuje Konrad Szymański.

Jak podpowiada, Polska ma wiele do zaoferowania np. jeśli chodzi o efektywność energetyczną , ale z drugiej strony nie jesteśmy w stanie tak szybko i na taką skalę realizować polityki upowszechniania źródeł odnawialnych.

- Gdyby w UE pojawiło się takie miejsce, gdzie moglibyśmy dokonać pewnej wymiany zobowiązań, to byłby to krok we właściwym kierunku - ocenia Konrad Szymański.

Przy próbie złagodzenia zapisów polityki klimatycznej UE Polska może liczyć na inne kraje Europy środkowej, ale niestety tylko w pierwszej fazie negocjacji. Skala gospodarek tych państw powoduje, że stosunkowo łatwo jest je wyalienować z tych negocjacji i to jest słabość stanowiska polskiego.

- Natomiast powiązanie kwestii polityki klimatycznej z innymi ważnymi rzeczami, które dzieją się w agendzie politycznej UE, może dać taki efekt, że znajdzie się pole manewru. W moim przekonaniu powinna to być sprawa nr jeden, z którą jedziemy do Brukseli - ocenia Konrad Szymański.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA