REKLAMA

Ekspert po expose: liczymy na Narodowe Forum Przedsiębiorców

  • wnp.pl
  • Autor: PS/PTWP - WNP.pl
  • 18 listopada 2015 17:40
Ekspert po expose: liczymy na Narodowe Forum Przedsiębiorców Beata Szydło podczas zaprzysiężenia swojego rządu. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

- W expose pani premier Szydło cieszą mnie m.in. dwie rzeczy dotyczące gospodarki, o które zresztą nasze środowisko zabiegało od dawna - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Po expose premier Beaty Szydło dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, stwierdziła:

"Wskazywaliśmy, że brakuje istotnego wsparcia dla innowacji, zatem zgłoszona w exposee propozycja podwójnej ulgi inwestycyjne dla tych, który wprowadzą nowoczesne polskie technologie będzie silnym bodźcem dla tego typu inwestycji, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Musimy, oczywiście, poczekać na projekt takich ulg, także zdefiniowanie, które koszty związane są z inwestycjami w innowacje. Ale o ile rozumiem założenie, jeżeli firma przeznaczy 100 zł na nie, to będzie mogła ująć w rachunkach 200 zł.

Oznacza to, że obniży się jej podstawa do opodatkowania i firma zapłaci mniejszy podatek, czyli - zostanie jej więcej pieniędzy na kolejne inwestycje.

Bardzo rozumnie jest ujęto to, że ulgi te dotyczą inwestycji w innowacje, a nie wszystkich inwestycji. Bo wspieranie inwestycji też jest ważne, ale bardziej istotne - wspieranie inwestycji w innowacje.

Bardzo nas cieszy też druga propozycja pani premier, powołania Narodowego Forum Przedsiębiorców. Już deklarujemy nasz udział w nim, jako środowisko reprezentujące dużą grupę przedsiębiorców, także z sektora MŚP.

Choć nie padło rozwinięcie tego projektu, poza deklaracjami zgłaszanymi już w kampanii wyborczej, że będzie to rodzaj think-thank przy kancelarii premiera, to ważne jest, aby forum funkcjonował efektywnie i nie było ciałem fasadowym.

Mam na myśli to, żeby wnioski z jego debat, w tym z udziałem przedsiębiorców, miały przełożenie na realną politykę gospodarczą realizowaną przez rząd. Nawet uwzględniając, że ostateczny kształt tej polityki ma prawo nadawać partia rządząca".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA