REKLAMA

Elektrownia atomowa: Pierwszy blok jądrowy w Polsce do 2030 r.?

  • Autor: PAP/AT
  • 06 września 2017 12:37
Elektrownia atomowa: Pierwszy blok jądrowy w Polsce do 2030 r.? Finał rozliczenia elektrowni atomowej to lata 2040-2043 - powiedział wiceminister (Krzysztof Tchórzewski, fot.twitter.com/MinEnergii)

Jeżeli decyzja o budowie elektrowni jądrowej w Polsce zapadłaby w tym roku, to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 r. - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak mówił Tchórzewski podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, jeżeli decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadłaby w tym roku, to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 r.

"Jeżeli mówimy o elektrowni składającej się z trzech bloków, to byłyby one budowane kolejno. Budowa drugiego zaczęłaby się po pięciu latach od początku budowy pierwszego, a trzeciego - po kolejnych pięciu latach. W ten sposób finał rozliczenia takiej elektrowni to lata 2040-2043" - powiedział minister.

Czytaj też: Tchórzewski: Sami potrafimy wybudować elektrownię atomową

Jak ocenił, z punktu widzenia polskich przedsiębiorstw i polskiego systemu finansowego stać nas na to, żeby taką budowę zrealizować. Koszty budowy jednego bloku to 23-25 mld zł, czyli całość ma kosztować ok. 75 mld zł.

"Na budowę w Polsce trzech bloków jądrowych potrzeba ok. 75 mld zł do ok. 2040 r.  Polskę stać na to, żeby taką budowę zrealizować. To jest możliwe": - stwierdził.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • :-) 2017-09-06 12:59:56
    Dużo gadają o inwestycjach a nic nie robią. nawet dróg ie budują. Mają być: elektrownia atomowa, centralny port lotniczy, tunel w Świnoujściu, Żeglowność Odry, drugi gazoport, przekop mierzei wiślanej z rozbudową portu w Elblągu. I co? I nic, mają być tyle że inwestycje w odróżnieniu od ludzi nie słuchają prezesa.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA