REKLAMA

Elektrownia atomowa w Polsce: Rząd w styczniu podejmie decyzję o budowie elektrowni w Polsce

  • Autor: PAP/AT
  • 14 grudnia 2017 09:30
Elektrownia atomowa w Polsce: Rząd w styczniu podejmie decyzję o budowie elektrowni w Polsce Plany, które jesteśmy już praktycznie gotowi przedstawić rządowi, zmierzające do podjęcia finalnej decyzji o budowie siłowni jądrowej - powiedział wiceminister Andrzej Piotrowski (fot.shutterstock)

W Ministerstwie Energii odbyły się rozmowy dotyczące przyszłości energetyki jądrowej. Według planów w styczniu ma zapaść decyzja o budowie atomu w Polsce.

W styczniu należy spodziewać się decyzji rządu dotyczącej budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego rząd jest o krok od powiedzenia "tak" atomowi.

Gazeta pisze, że w środę (13 grudnia) w resorcie energii odbywały się rozmowy dotyczące przyszłości polskiej energetyki jądrowej i sposobu finansowania elektrowni, a w Sejmie posiedzenie zespołu ds. energetyki jądrowej.

"Plany, które jesteśmy już praktycznie gotowi przedstawić rządowi, zmierzające do podjęcia finalnej decyzji o budowie siłowni jądrowej, znalazły wstępną aprobatę premiera (Mateusza Morawieckiego - red.), choć to nie kończy dyskusji rządu. Ale do powiedzenia tak atomowi już krok. To rozwiązanie dla Polski niezbędne" - mówi cytowany w DGP Piotrowski.

Jak pisze dziennik, Piotrowski potwierdził, że jeśli decyzja rządu w sprawie realizacji programu atomowego w styczniu będzie pozytywna, to w grę wchodzi nie tylko produkcja energii elektrycznej, ale i cieplnej.

"Mówimy tu o dwóch równoległych przedsięwzięciach. Jedno to budowa dużej energetyki jądrowej, drugie to małe reaktory wysokotemperaturowe" - wyjaśnił Piotrowski.

Dotychczas przedstawiciele rządu deklarowali wielokrotnie, że polityczna decyzja o budowie w Polsce elektrowni jądrowej ma zostać podjęta do końca tego roku. Z ostatnich badań wykonanych na zlecenie resortu energii wynika, że 59 proc. Polaków popiera budowę w Polsce elektrowni jądrowej, a przeciwko tej inwestycji jest 35 proc. badanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA