REKLAMA

Energia elektryczna jednym z najbardziej pożądanych towarów

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 27 października 2016 15:53
Energia elektryczna jednym z najbardziej pożądanych towarów XIII Kongres Nowego Przemysłu w Warszawie, 19 października 2016 r., sesja "Inwestycje w energetyce". Zdjęcia: PTWP (Paweł Pawłowski)

• Energia elektryczna to jeden z najbardziej pożądanych towarów.
• Jednocześnie rozregulowanie mechanizmów rynkowych sprawiło, że trudno prowadzić inwestycje, które zagwarantują dostępność tego towaru.

O energetycznych przedsięwzięciach mówiono podczas panelu dyskusyjnego „Inwestycje w energetyce”, który odbył się w ramach XIII Kongresu Nowego Przemysłu.

- Dlaczego trudno jest podejmować decyzje inwestycyjne w energetyce? Bo rozsypał się paradygmat rynku, na którym od 20 lat były oparte inwestycje w całej Europie, czyli rynku jednotowarowego, opartego o prognozowany wzrost cen energii, który pokrywa koszty stałe nowych jednostek. Ponadto wcześniej w systemie konkurowały jednostki o podobnej charakterystyce i nie było subsydiów - mówił Jarosław Broda, wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Tauronu.

- Te warunki zostały złamane w Europie Zachodniej. Zapotrzebowanie na energię zaczęło spadać. W Polsce jeszcze rośnie, ale nie jest to imponujący wzrost. Ponadto naturalną konkurencję zaburzyły subsydiowane odnawialne źródła energii o niskich kosztach zmiennych bliskich zeru. OZE pogłębiają zmiany strukturalne na rynku - podkreślił.

Jak wyjaśnił, te czynniki powodują, że trudno oczekiwać wzrostu cen energii elektrycznej, a bez tego nie da się pokryć całości kosztów jednostek konwencjonalnych, które wprowadza się na rynek.

W tej sytuacji grupy energetyczne stają przed dylematem, jak zapewnić odbiorcom dostawy energii po akceptowalnej cenie i na jakich źródłach wytwarzania je oprzeć.

Tu pojawiają się problemy z pozyskaniem finansowania, a także rentownością projektów, o której firmy energetyczne - jako spółki prawa handlowego - nie mogą zapominać. Jednocześnie muszą realizować cel publiczny, którego oczekuje od nich wiodący akcjonariusz, czyli Skarb Państwa.

Czytaj cały tekst na WNP.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA