REKLAMA

Euler Hermes ocenia konsekwencje Brexitu dla branży spożywczej

  • Autor: portlspozywczy.pl/ZBW
  • 05 lutego 2016 17:21
Euler Hermes ocenia konsekwencje Brexitu dla branży spożywczej

Analitycy Euler Hermes w analizie dla serwisu portalspożywczy.pl wskazują, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej postawiłoby ten kraj poza wspólnym rynkiem – wiązałoby się wiec prawdopodobnie z wprowadzeniem ceł ochronnych przynajmniej w niektórych obszarach, a na pewno ze zniesieniem preferencji w przepływie towarów.

Trudno jednoznacznie ocenić wpływ tych zmian na eksport polskich towarów spożywczych, jednak… wydaje się, iż w nowej sytuacji najmniejsze straty ponieśliby eksporterzy wyrobów mięsnych – konkurencyjnych cenowo i jakościowo w skali europejskiej, a raczej nie do zastąpienia przez import zamienny z krajów brytyjskiej wspólnoty narodów (m.in. Nowej Zelandii) z powodu odmienności ich oferty. Mniej pewna jest sytuacja eksporterów nabiału, słodyczy i innych kategorii produktów – oni zapewne straciliby więcej.

Te luźne opinie trzeba by skonfrontować z nowymi ustaleniami w handlu Wlk. Brytanii z krajami europejskimi po ewentualnym opuszczeniu przez nią UE. Oprócz kwestii potencjalnych uregulowań prawno-skarbowych o przyszłym imporcie polskich towarów spożywczych do Wielkiej Brytanii decydować będą sami importerzy – przede wszystkim brytyjskie sieci handlowe, to one bowiem odpowiadają za dużą część tej wymiany. Utrzymanie znacznego ich zaangażowania na rynku polskim mogłoby skutkować utrzymaniem w dużej części ich zakupów w Polsce na dotychczasowym poziomie.

Euler Hermes szacuje, że opuszczenie Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo bez ustanowienia nowej Umowy o wolnym handlu (Free Trade Agreement – FTA) może doprowadzić do strat nawet w wysokości 30 mld GBP lub 8 proc. całkowitego eksportu towarów w Zjednoczonym Królestwie, a wypełnienie takiej luki zajęłoby co najmniej 10 lat, nawet przy uwzględnieniu równoważącego to w pewnym stopniu zwiększenia handlu z państwami Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W tym najczarniejszym scenariuszu, deficyt salda handlu zagranicznego, który już jest rekordowy, w ciągu dwunastu miesięcy po sformalizowaniu opuszczenia UE przez Zjednoczone Królestwo zwiększyłby się o 35 mld GBP.

Całość czytaj na Portalspozywczy.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA