REKLAMA

Expose Szydło: Połączymy resorty rozwoju regionalnego i gospodarki

  • Autor: PAP/GP
  • 18 listopada 2015 13:38
Expose Szydło: Połączymy resorty rozwoju regionalnego i gospodarki Ministerstwo gospodarki (fot. Łukas Plewnia, flickr.com, licencja: Attribution-ShareAlike 2.0 Generic)

Ministerstwo Rozwoju powstanie z połączenia resortów rozwoju regionalnego oraz gospodarki, z czasem dochodzić będą do tego zadania pełnione dotąd przez likwidowane Ministerstwo Skarbu - zapowiedziała w expose premier Beata Szydło.

"Jeżeli chcemy być skuteczni, musimy lepiej zarządzać, potrzebujemy do tego sprawnego, lepiej zorganizowanego rządu, proponujemy zmiany w sposobie kierowania polityką gospodarczą, naszym celem jest rozwój kraju, polskiej gospodarki - dlatego centralnym miejscem nowego mechanizmu kierowania będzie Ministerstwo Rozwoju. Głównym zadaniem tego ministerstwa będzie przeprowadzenie naszego wielkiego planu inwestycyjnego" - powiedziała Szydło.

Poinformowała, że Ministerstwo Rozwoju powstanie "w pierwszej fazie" z połączenia resortów rozwoju regionalnego i gospodarki. "Z czasem dochodzić będą zadania pełnione dotąd przez likwidowane Ministerstwo Skarbu" - dodała szefowa rządu.

Gospodarka morska i śródlądowa

Zapowiedziała też, że celem nowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest konsolidacja i skuteczna realizacja zadań dotyczących tego działu gospodarki.

"Chodzi o działania ekonomiczne w dużej mierze w ramach wskazywanego wcześniej planu, a także administracyjne zmierzające do odtworzenie bardzo ważnego działu naszej gospodarki wcześniej istniejącego a dziś radykalnie zredukowanego i znajdującego się w głębokim kryzysie" - powiedziała premier.

Dodała, że nowe ministerstwo ma także zająć się transportem wodnym. "To samo dotyczy transportu wodnego, potrzebnego i szeroko wykorzystywanego choćby przez naszych sąsiadów, a w Polsce dziś nie istniejącego. Chcemy żeby polskie rzeki stały się wielkimi drogami po których będą płynąć pełne towarów barki zwodowanymi w rodzimych stoczniach" - podkreśliła Szydło.

Reaktywowane przez PiS Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi śródlądowej ma się opierać na odbudowie pięciu komplementarnych elementów branży: przemysłu stoczniowego, narodowych przewoźników morskich, rybołówstwa, polityki portowej i rozwoju szkolnictwa morskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA