REKLAMA

Firmy będą umiały wykorzystać rządową pomoc?

  • Autor: PAP/JS
  • 12 października 2016 07:24
Firmy będą umiały wykorzystać rządową pomoc? Inwestowanie w perspektywiczne przedsięwzięcia biznesowe na wczesnym etapie ich rozwoju ma na celu rządowy program "Start in Poland" (fot. pixabay.com)

• Inwestowanie w perspektywiczne przedsięwzięcia biznesowe na wczesnym etapie ich rozwoju ma na celu rządowy program "Start in Poland".
• Firmy otrzymają pomoc na każdym etapie rozwoju oraz ewentualnej ekspansji międzynarodowej.
• Czy będą umiały to wykorzystać?

"Jest wiele małych podmiotów, które pracują nad nowymi projektami, ale nie zderzają tych prac z potrzebami rynku, nie mają kontaktów ze środowiskiem przedsiębiorców, którzy mogliby od nich nabyć dane rozwiązania" - mówi ekspertka w dziedzinie zarządzania procesami B+R oraz strategii innowacyjności Deloitte Magdalena Burnat-Mikosz.

Jak zaznaczyła, polscy startupowcy to bardzo młodzi ludzie. "Dzięki temu nie mają ograniczeń w myśleniu, kreacji, ale często nie mają doświadczenia biznesowego, menedżerskiego i trudno jest im osiągnąć szybką skalę wzrostu właśnie ze względu na ten niedostatek" - powiedziała Burnat-Mikosz.

Barierę w szybkim rozwoju startupów - jak oceniła stanowi "kapitał, ale kapitał społeczny i ludzki, nie finansowy, bo pieniądze są na rynku, tylko trzeba umieć po nie sięgnąć i do tego potrzebna jest świadomość, że z inwestorem kapitałowym da się zawrzeć dobry kontrakt, który będzie zabezpieczał interesy obu stron". Jak dodała, "trzeba też mieć zasoby ludzkie, które są wystarczająco dobrze przygotowane do tego, by zarządzać rosnącym biznesem".

Burnat-Mikosz podkreśliła, że z szacunków wynika, że dochody wygenerowane przez podmioty określane mianem startupów, do 2023 roku mogą sięgnąć ponad 2 mld 200 mln zł.

Czytaj też: Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacji i Nowoczesnych Technologii o nakładach na innowacje

Inwestowanie w perspektywiczne przedsięwzięcia biznesowe na wczesnym etapie ich rozwoju ma na celu rządowy program "Start in Poland". Firmy otrzymają pomoc na każdym etapie rozwoju oraz ewentualnej ekspansji międzynarodowej. Według resortu rozwoju w ciągu najbliższych siedmiu lat w Polsce ma szansę powstać i rozwinąć się 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie, zdolne konkurować na rynkach zagranicznych.

Za część finansową programu "Start in Poland" ma odpowiadać Polski Fundusz Rozwoju, a za programy akceleracyjne, których celem jest wyszukiwanie ciekawych pomysłów biznesowych i młodych spółek - Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Pieniądze na to mają pochodzić z funduszy unijnych, w tym z programu "Inteligentny Rozwój", a także ze środków prywatnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA