REKLAMA

Firmy powalczą o pieniądze UE z programu "Interreg Europa"

  • Autor: PAP/GP
  • 09 marca 2016 13:23
Firmy powalczą o pieniądze UE z programu "Interreg Europa" Jednym z priorytetów Interreg Europa jest innowacyjność. (fot.:pixabay.com)

Firmy i instytucje będą mogły ubiegać się - od 5 kwietnia do 13 maja br. - o wsparcie UE na badania naukowe, innowacje czy projekty związane z niskoemisyjną gospodarką - poinformował resort rozwoju. To druga edycja konkursu w ramach unijnego programu ""Interreg Europa".

Polskie instytucje i przedsiębiorcy, oprócz ubiegania się o fundusze unijne z programów krajowych i regionalnych, mogą również korzystać ze wsparcia międzynarodowych programów "Interreg". Są to projekty realizowane wspólnie z zagranicznymi partnerami, w tym z Unii Europejskiej. Celem programu "Interreg Europa" jest dofinansowanie przedsięwzięć dotyczących badań naukowych, rozwoju technologicznego, innowacji, zwiększania konkurencyjności małych i średnich firm, a także projektów związanych z gospodarką niskoemisyjną i ochroną środowiska.

Resort rozwoju poinformował w środę, że w ramach pierwszego naboru programu "Interreg Europa" wpłynęło 261 wniosków, z czego do unijnego dofinansowania wybrano 64 przedsięwzięcia na kwotę blisko 100 mln euro. Najwięcej unijnych pieniędzy trafi na przedsięwzięcia badań i innowacji (ponad 34 mln euro na 21 inwestycji) oraz konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (ok. 28,5 mln euro dla 18 projektów). Wsparcie uzyska też projekty dotyczące niskoemisyjnej gospodarki (22 mln euro) oraz związane z efektywnym gospodarowaniem zasobami i ochroną środowiska (ponad 14 mln euro).

Jak zaznaczyło ministerstwo, od 5 kwietnia do 13 maja 2016 r. będzie można zgłaszać projekty w ramach drugiej edycji konkursu.

- Jednym z priorytetów Interreg Europa jest innowacyjność. Udział w międzynarodowych projektach wiąże się z dostępem do wiedzy, nowatorskich rozwiązań i technologii, co podnosi innowacyjność uczestniczących w nich instytucji. Dlatego bardzo zależy nam na utrzymaniu zainteresowania programem wśród polskich podmiotów, szczególnie władz szczebla regionalnego - podkreślił cytowany w komunikacie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

- Cieszy duże zainteresowanie współpracą międzyregionalną w Polsce. Oczekiwania programu Interreg Europa są wysokie - partnerzy muszą zadeklarować chęć usprawnienia wybranych przez siebie polityk rozwoju regionalnego. Wymaga to dobrej diagnozy bieżącego stanu, precyzyjnego planowania i przekonującej wizji zmian - dodał wiceszef resortu.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że Polska plasuje się na piątym miejscu pod względem liczby partnerów w zatwierdzonych projektach.

- Dofinansowanie z pierwszego naboru otrzyma 29 polskich partnerów - dodało.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA