REKLAMA

Frankowicze. Kowalczyk i Morawiecki bronią działań rządu i prezydenta

 • Autor: GP
 • 10 lutego 2017 09:55
Frankowicze. Kowalczyk i Morawiecki bronią działań rządu i prezydenta Henryk Kowalczyk zapewnił, że strona rządowa nie zapomina o tym jakie obietnice złożyła frankowiczom. (fot.:facebook.com)

• Wobec braku konkretnych rozwiązań dla frankowiczów, głos zabrali przedstawiciele rządu ds. gospodarki i finansów.
• Mateusz Morawiecki podkreślał, że w Sejmie jest prezydencki projekt dotyczący kredytów walutowych, a Henryk Kowalczyk z rządowego komitetu stałego akcentował: - Wzięliśmy pod uwagę innych kredytobiorców i system bankowy.
• Środowisko kredytobiorców jest sfrustrowane brakiem rezultatów.

W piątek (10 lutego) szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk odwiedził studio telewizyjne Polsat News. W rozmowie pojawił się temat kredytów frankowych.

 O tym temacie wcześniej mówił także Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister finansów:

- Po pierwsze zostało zidentyfikowanych wiele tzw. klauzul abuzywnych (w umowach o kredytach w walutach obcych), czyli sposobów zapisów umów dla frankowiczów, które są niedozwolone. W takich przypadkach sądy powinny bezwzględnie egzekwować realizację tych zapisów wobec banków - Morawiecki mówił te słowa w Polskim Radiu. - Druga sprawa to inicjatywa prezydenta. Zaproponował ustawę, która jest procedowana w Sejmie, która ma znacząco ulżyć frankowiczom. KNF pracuje również nad podniesieniem wymogów kapitałowych na kredyty we frankach, co dodatkowo też powinno skłonić banki i to bardzo zdecydowanie do pomocy frankowiczom.

Kowalczyk w "Polsat News" dodawał od siebie.

- Nie oszukaliśmy frankowiczów, tylko nie wprowadziliśmy wszystkich rozwiązań, które mogłyby zadowolić tę wzburzoną grupę. - zreferował Kowalczyk. Środowisko frankowe jest od dłuższego czasu oburzone, bo w kampaniach wyborczych 2015 roku nie raz PiS zapewniał, że sprawę szybko ureguluje.

- Wzięliśmy pod uwagę innych kredytobiorców i system bankowy - kwitował Kowalczyk, który w ramach prac Komitetu Stałego, któremu przewodniczy, także przygotowuje rozwiązania gospodarcze.

Kredyt zależny od kursu

Kredyty frankowe to zobowiązania zaciągnięte wobec banków na przełomie kilku lat przez pewną część kredytobiorców. Urosły do problemu, bo uzależniono raty tych kredytów od kursu walutowego franka szwajcarskiego, który (jako pewna waluta na rynkach światowych) był nie raz obiektem znacznego wahania kursu.

Czytaj też: Projektami frankowymi w Sejmie zajmuje się specjalna podkomisja

Kredytobiorcy frankowi, zrzeszeni w organizacjach konsumenckich są zdania, że banki nieinformowany o skali ryzyka związanej z oferowanymi kredytami, co więcej robiły to świadomie.

Dlatego też domagają się ustawowych rozwiązań, które wymuszą na bankach działania ułatwiające spłatę zaciągniętych zobowiązań kredytowo-walutowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Kuba 2017-02-16 12:30:24
  Wszystkich tych, którzy mają problemy z kredytem z kredytem frankowym zachęcam do obejrzenia fajnego szkolenia na YouTube. Na tym szkoleniu zostały poruszone takie tematy jak: spread i wahanie kursu walut, niekorzystne zasady oprocentowania kredytu, nierzetelne informowanie kredytobiorców o ryzyku kursowym oraz klauzule abuzywne. Link do szkolenia: bit.ly/2lmT6HE
 • ada 2017-02-12 08:37:28
  O tym temacie wcześniej mówił także Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister finansów: - Po pierwsze zostało zidentyfikowanych wiele tzw. klauzul abuzywnych (w umowach o kredytach w walutach obcych), czyli sposobów zapisów umów dla frankowiczów, które są niedozwolone. W takich przypadkach sądy powinny bezwzględnie egzekwować realizację tych zapisów wobec banków - Morawiecki mówił te słowa w Polskim Radiu.I CO NIC Z TYM PAN MINISTER NIE ROBI? TO TAK JAKBY STWIERDZIĆ ŻE "KOWALSKI" UKRADŁ KASE ALE NIE ŚCIGA SIE 'Kowalskiego i nie powiadamia prokuratury z urzędu zarty w twarz!
 • darek 2017-02-12 08:30:01
  Minister stwierdza zę w umowach pseudo frankowych złamano prawo /klauzule abuzywne/ i nie powiadamia organy ścigania kpina z prawa i ludzi!!!
 • Sławek 2017-02-10 15:45:13
  "Nie oszukaliśmy frankowiczów, tylko nie wprowadziliśmy wszystkich rozwiązań, które mogłyby zadowolić tę wzburzoną grupę. - zreferował Kowalczyk." Dokładnie nie wprowadzili żadnych rozwiązań. Tacy powinni być po referendum wywalani bo okazali się w pracy oszustami, pijakami itp. A nie ciepłe posadki na pewne 4 lata. Nie sprawdziłeś się, won. I to już nie science fiction - tak to widzi Kukiz'15. PO, PiS - jedna ZARAZA. Byli razem i sa. Gierka na podział. Grając NIBY przeciwko sobie w efekcie na przemian rządzą. O to tu chodzi. nie dajcie się.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA