REKLAMA

Frankowicze, Stop Bankowemu Bezprawiu, ustawa frankowa: "Andrzej Duda przestraszył się banków"

 • Autor: Gabriel Paździor
 • 02 sierpnia 2016 14:04
Frankowicze, Stop Bankowemu Bezprawiu, ustawa frankowa: "Andrzej Duda przestraszył się banków" Prezydent Andrzej Duda (fot.:twitter.com/prezydentpl)

• We wtorek (2 sierpnia) Kancelaria Prezydenta zaprezentowała założenia do projektu ustawy frankowej.
• - Prezydent przestraszył się lobby bankowego - komentuje zapisy projektu dla Parlamentarny.pl Mariusz Zając ze stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB).
• Podkreśla, że spready w ustawie prezydenta są niższe niż te zasądzane przez sądy w analogicznych, kredytowych sprawach.
• SBB liczy, że projekt Kukiz'15, już złożony w Sejmie, będzie dalej procedowany.

- Jesteśmy zawiedzeni postawą pana prezydenta - komentował sytuację po ogłoszeniu założeń ustawy frankowej sekretarz Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB) Mariusz Zając. - Ta decyzja cofa nas o lata świetlne w kwestii kredytów udzielonych we frankach - dodaje.

Kancelaria Prezydenta i przedstawiciele Komitetu Stabilności Finansowej zaprezentowali we wtorek (2 sierpnia) założenia projektu frankowego prezydenta. Była to jedna z obietnic Andrzeja Dudy.

- Prezydent przestraszył się lobby bankowego - ocenia projekt prezydencki nasz rozmówca.

W ocenie SBB zapisy tej ustawy to zdecydowanie zbyt mało.

- Widać, jak ta propozycja prezydenta odbiła się na notowaniach banków na giełdzie - mówi również w rozmowie z Parlamentarny.pl Mariusz Zając. Bankowe notowania na GPW nie uległy drastycznym zmianom, co zwiastuje spokój na rynku finansowym.

Spread w ustawie jest za niski w ocenie kredytobiorców

Adam Glapiński, szef NBP komentując proponowane zmiany w kredytach frankowych przypomina: - Pierwszym elementem proponowanego (prezydenckiego - przyp. red.) pakietu działań jest rekompensata dla kredytobiorców z tytułu tzw. spreadów walutowych stosowanych przez banki. Wychodzi to naprzeciwko kredytobiorcom spłacającym kredyty walutowe, obniża kapitał pozostały do spłaty kredytu, a więc zauważalnie służy kredytobiorcom.

Czytaj też: Frankowicze walczą o swoje prawa w UOKiK

Sekretarz SBB podkreśla, że w orzecznictwie sądowym banki już są zmuszane do spłacania kredytobiorcom nieuczciwie zapłaconych spreadów. Wymiar sprawiedliwości w ostatnich latach zajmuje się często tą tematyką.

- Spready są zasądzane wyższe niż przewiduje to ustawa - podkreśla Zając. Wedle wyliczeń Kancelarii Prezydenta ogół zobowiązań finansowych jakie banki będą musiały zapłaci, jeśli projekt prezydencki wejdzie w życie, to 3,6 do 4 mld zł.

Nie chodzi o interwencję banku tylko o uczciwe traktowanie kredytobiorcy

Glapiński na konferencji poświęconej prezydenckiemu projektowi pytany o to, czy Narodowy Banki Polski będzie interweniował w kwestii kredytów stwierdził że, nie ma konieczności takiego działania.

Adam Glapiński zastąpił na fotelu szefa NBP Marka Belkę, źródło: nbp.pl

Mariusz Zając w tej kwestii zgadza się z szefem NBP. Przypomina, że cel SBB jest inny. Stowarzyszenie nie chce wymuszać działań konkretnych instytucji państwowych lub finansowych. - NBP powinien działać tak, jak działa. Kwestię kredytów frankowych należy rozwiązać na poziomie kredytobiorca i kredytodawca - mówi.

Projekt Kukiz'15 jest już w Sejmie

SBB liczy, że ostatecznie wejdzie w życie rozwiązanie, które już znalazło się w Sejmie. Klub parlamentarny Kukiz'15 zaproponował ustawę o kredytach frankowych, która przeszła już procedowanie w Komisji Ustawodawczej. - Nasze nadzieje wiążemy z tym projektem - mówi nam Zając.

Kukiz'15 proponuje, żeby kredyty w złotówkach i kredyty denominowane w obcych walutach (w tym we franku) zostały zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby były kredytami w złotówkach. To zrównanie ma się odbyć bez żadnych kosztów ze strony państwa, co będzie oznaczać, że koszty przewalutowania mają ponieść w całości banki.

Wedle oceny Kukiz'15 na działalności związanej z kredytami wyprowadzono z Polski kapitał o wielkości 276 mld zł.

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

Kredyty we franku były oferowane w polskich bankach na przełomie kilkudziesięciu ostatnich lat. Ich obecność na rynku kredytowym była obiektem analiz i ostrzeżeń ze strony analityków, a także instytucji finansowych.

SBB apelowało do prezydenta Andrzeja Dudy o wywiązanie się z umowy zawartej z obywatelami przed wyborami. Andrzej Duda obiecywał ustawę frankową w 2015 roku.

- Urząd Prezydenta sprawuje Pan jedenaście miesięcy, trzysta trzydzieści sześć dni - pisało SBB do prezydenta w pierwszych dniach lipca (6 lipca). - I przez te 336 dni Pańska Kancelaria nie zdołała wypracować projektu ustawy, który obiecał nam Pan na kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich. Obiecał Pan wówczas, że projekt powstanie w trzy miesiące, później wspólnie przedłużyliśmy termin o kolejne dwa. Od tego czasu minęło pół roku.

SBB powstało jako organizacja zrzeszająca osoby poszkodowane przez banki i ich ofertę kredytową, zwłaszcza gdy kredyt był udzielony w walucie szwajcarskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (13 komentarzy)

 • KAT BANKSTERÓW 2017-04-17 08:02:44
  Czy wiecie ile zarabia bankster NO.1 ? Jak podały media ( Onet.pl) lichwiarz nr.1 w Polsce doi Polaków dzienną stawką uposażenia w kwocie około 54 tyś.dziennie !!!
 • hugo 2016-09-30 13:24:49
  Do Utu: a dlaczego do Petru a nie Morawieckiego
 • Utu 2016-09-17 16:17:16
  Aż dziwne jak Polacy chętnie przyznają się do własnej głupoty (wzięcie kredytu walutowego), ale już nic dziwnego w tym, że koszty własnego zidiocenia chcą przerzucić na innych. To typowe. Wy jeszcze śmiecie coś zarzucać Prezydentowi? Idźcie do Petru...
 • Matador 2016-08-03 13:25:39
  Do AntyDuda: Ty jaki i inni Frankowicze rżniesz głupa. Ja świadomie wziąłem kredyt w złotówkach. Każdy, kto ma odrobinę oleju w głowie, wiedział, że kurs franka MOŻE się zmienić. Ja nie ryzykowałem - Ty TAK. Teraz chcesz za to, że ŚWIADOMIE palnąłeś głupotę, żebym ja i inni rozsądniejsi od Ciebie Polacy zapłacili ZA Twoją głupotę. Można być bezczelnym, ale taką bezczelność należy wytykać palcem a nie litować się nad Tobą. Głupolu, ryzykowałeś losem własnej rodziny, teraz masz pretensję do wszystkich, ale NIE DO SIEBIE. Głupota taka jest bezczelna ale czy uleczalna?!
 • Matador 2016-08-03 13:22:09
  Do dsa: Ty jaki i inni Frankowicze rżniesz głupa. Ja świadomie wziąłem kredyt w złotówkach. Każdy, kto ma odrobinę oleju w głowie, wiedział, że kurs franka MOŻE się zmienić. Ja nie ryzykowałem - Ty TAK. Teraz chcesz za to, że ŚWIADOMIE palnąłeś głupotę, żebym ja i inni rozsądniejsi od Ciebie Polacy zapłacili ZA Twoją głupotę. Można być bezczelnym, ale taką bezczelność należy wytykać palcem i się nad Tobą litować. Głupolu, ryzykowałeś losem własnej rodziny, teraz masz pretensję do wszystkich, ale NIE DO SIEBIE. Głupota taka jest bezczelna ale czy leczalna!
 • Matador 2016-08-03 13:18:38
  Frankowicze rżną głupa. Ja świadomie wziąłem kredyt w złotówkach. Każdy, kto ma odrobinę oleju w głowie, wiedział, że kurs franka MOŻE się zmienić. Ja nie ryzykowałem - oni TAK. Teraz chcą za to, że ŚWIADOMIE palnęli głupotę, żebym ja i inni rozsądniejsi od nich Polacy zapłacili ZA ICH głupotę. Można być bezczelnym, ale taką bezczelność należy wytykać palcem i się nad nimi litować. Głupole ryzykowali losem własnych rodzin, teraz mają pretensję do wszystkich, ale NIE DO SIEBIE. Głupota bezczelna i nieuleczalna!
 • wróżka 2016-08-03 12:24:53
  To mnie proszę zwrócić różnicę przy sprzedaży dolarów, akurat wstrzeliłam się w niekorzystny kurs !!!!!!!!!!!!!!!.(to dla żartu) KAŻDY ŻYJE JAKI MA ROZUM. Trzeba było brać kredyt w złotówkach a nie teraz mieć pretensje. NIE POŻYCZA SIĘ PIENIĘDZY KOMUŚ ANI OD KOGOŚ wtedy się śpi spokojnie.
 • dsa 2016-08-03 10:29:59
  DUDA nie masz wstydu .!żałosne dymisja za nieudolność !!haaaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA