REKLAMA

Fundacja Balcerowicza: Dług publiczny przekroczył bilion zł

 • Autor: aw/PAP
 • 10 stycznia 2017 12:49
Fundacja Balcerowicza: Dług publiczny przekroczył bilion zł Każdy dzień, kiedy dług państwa - choć duży - nadal rośnie, jest niedobry dla kraju - powiedział prof. Balcerowicz (fot.PTWP)

Wielkość jawnego długu publicznego na liczniku w centrum Warszawy przekroczyła we wtorek 1 bilion złotych. Licznik zainstalowała fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju ekonomisty Leszka Balcerowicza.

"Każdy dzień, kiedy dług państwa - choć duży - nadal rośnie, jest niedobry dla kraju" - powiedział prof. Balcerowicz tuż po tym, gdy cyfry na liczniku przekroczyły bilion.

Według FOR ten bilion to dług, który w imieniu mieszkańców Polski zaciągnęły polskie rządy i władze samorządowe. FOR wyliczył, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca oznacza to, że każdy z nas został zadłużony na ponad 26 tysięcy złotych. Jak podkreśla fundacja, to z naszych podatków rząd będzie spłacał odsetki od tego długu. FOR wskazuje, że wartość długu publicznego do PKB wynosi prawie 54 proc.

Dług publiczny dzieli się na jawny (odzwierciedlany przez pożyczki jakimi są np. obligacje skarbowe) oraz ukryty (wynikający z ustawowych zobowiązań ponoszenia wydatków w przyszłości, np. emerytalnych).

Według FOR bilion zł długu jawnego to tylko część zadłużenia państwa. Kolejne 3 biliony zł to ukryty dług publiczny, również wyświetlany na liczniku. Dług ukryty to inne niż kontrakty finansowe zobowiązania państwa do przyszłych płatności - w przypadku Polski to przede wszystkich nabyte prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.

FOR podkreśla, że rząd zaplanował na 2017 r. dalszy, niebezpieczny wzrost długu publicznego.

Wielkość jawnego długu publicznego pokazywana jest na wielkim ekranie pełniącym rolę licznika długu publicznego. Został on uruchomiony przez FOR w 2010 r. w Warszawie, przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej na pawilonie "Cepelii". Pokazuje, ile mamy do spłacenia złotych długu publicznego. Przelicza też, ile długu przypada na każdego Polaka.

Forum Obywatelskiego Rozwoju istnieje od 2007 r. FOR organizuje debaty, publikuje raporty i analizy dotyczące spraw społeczno-gospodarczych - stanu finansów publicznych, sytuacji na rynku pracy, wolności gospodarczej, wymiaru sprawiedliwości i tworzenia prawa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • anna 2017-04-28 22:40:41
  pan Balcerowicz jak Polakom zabrał pieniądze w latach 1991, 1992, 1994.Odsetki od kredytów 120 procent.wkłady mieszkaniowe. oszczędnościowe podzielono przez 10000.Zrobił z Polaków dziadów natomiast zarobili cudzoziemcy,którzy ulokowali gotówki w bankach i rocznie zarabiali 120 procent.Było w tym czasie wiele samobójstw,ludzie nie byli w stanie spłacać kredytów.TAKI KTOŚ MA ODWAGĘ WYPOWIADAĆ SIĘ NA TEMATY EKONOMICZNE.WSTYD.
 • IPNowiec amator 2017-01-10 14:48:24
  Do tymitujacitam: Typowy komentarz w stylu "A u was biją murzynów". Historia to historia a ekspresowe zadłużanie państwa w chwili obecnej to zupełnie coś innego i bardzo niebezpiecznego dla stabilności ekonomicznej Polski. Zajmijmy się przyszłością a historię niech osądzają historycy i ewentualnie sędziowie jeżeli są prawne przesłanki.
 • tymitujacitam 2017-01-10 13:57:28
  Niech Balcerowicz lepiej wyjaśni, skąd ma pieniądze na utrzymanie i akcje propagandowe FOR a także ile ta wroga Polsce organizacja dostaje pieniędzy od agentów wielkiego kapitału zachodniego. Ciekawe też byłoby się dowiedzieć od tego pana, po co tak na prawdę "zorganizował" fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne i ubezpieczeniowe oraz kredyty "frankowe" w których Polacy topili i nadal topią ciężko zarobione pieniądze, bez widocznych szans na realne korzyści. Dlaczego promował dziką prywatyzację i trwonienie za "psi grosz" obcemu kapitałowi, majątku narodowego. Kto do Polski sprowadził lawinę banków zachodnich, po sprzedaniu wraz z klientami i kapitałem banków Polskich ? Komu, tak na prawdę, Balcerowicz przypomina o miliardowym długu publicznym - obecnej władzy, czy swoim zausznikom ???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA