REKLAMA

Fundusz Klimatyczny: 8 mln dolarów z Polski zasili jeden projekt

  • Autor: PAP
  • 02 grudnia 2015 18:30

Zadeklarowana przez Polskę kwota 8 mln dolarów może być wkładem do jednego projektu lub programu realizowanego przez Zielony Fundusz Klimatyczny - poinformowała dyrektor wykonawcza Zielonego Funduszu Klimatycznego Hela Cheikhrouhou.

W poniedziałek (30 listopada) podczas inauguracji szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu premier Beata Szydło zadeklarowała, że Polska, choć nie ma obowiązku, jest gotowa do 2020 r. wyasygnować 8 mln dolarów, aby wesprzeć m.in. Zielony Fundusz Klimatyczny w działaniach na rzecz adaptacji do zmian klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Minister środowiska Jan Szyszko powiedział, że zgodnie z obowiązującym prawem Polska nie musi tego robić, bo jest państwem w okresie przejściowym (a nie wysoko rozwiniętym).

Polski wkład do współfinansowania projektu

Cheikhrouhou poinformowała w środę (2 grudnia) na marginesie szczytu w Paryżu, że jest wiele krajów, które nie są wysoko rozwinięte, a zadeklarowały wkłady do Zielonego Funduszu Klimatycznego. "Korea Południowa włożyła 100 mln dolarów do funduszu, Meksyk także dołożył 10 mln dolarów" - wymieniła.

Jak zaznaczyła, fundusz może przyjmować różne składki. "Oczekujemy coraz więcej partnerów wpłacających składki do funduszu" - powiedziała.

Pytana, czy 8 mln dolarów wystarczyłoby na jeden projekt realizowany przez fundusz, odparła: "Pieniądze od krajów są łączone, więc ta kwota może wejść w skład finansowania jednego projektu czy jednego programu wraz z innymi źródłami, jakie ma fundusz".

Zaznaczyła, że jest szeroka gama, jeśli chodzi o wysokość finansowania przez fundusz. Poinformowała, że Zielony Fundusz Klimatyczny postanowił alokować kwotę do 215 mln dolarów na regionalny program efektywności energetycznej w Ameryce Łacińskiej, ale także niższe kwoty, do 10 mln dolarów, na mniejszej skali programy w Peru czy Senegalu (6,2 i 7,6 mln dolarów).

"Kiedy jest deklaracja, następnym krokiem jest podpisanie uzgodnienia wkładu, jest to więc kontrakt, a potem płatność do funduszu jest kierowana albo w gotówce, albo w wekslu" - powiedziała pytana o sposób postępowania ze składkami do funduszu.

Zielony Fundusz Klimatyczny został ustanowiony przez 194 kraje konwencji klimatycznej ONZ w 2010 r. celem wspierania projektów w krajach rozwijających się. Kraje rozwinięte uzgodniły, że wspólnie zmobilizują do 2020 r. 100 mld dolarów rocznie na rzecz funduszu z różnych źródeł, by odpowiedzieć na rosnące potrzeby adaptacji do zmian klimatu w krajach rozwijających się.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Kibic 2015-12-02 22:46:51
    Do TK "wybrano" faceta który był radcą w SKOK. Widać od razu w co celuje Prezes. Reakcja może być tylko jedna - wycofywać pieniądze póki można. Na GPW spadki o 2% - inwestorzy też doszli tego samego wniosku.
  • Co_nam_PIS_DA 2015-12-02 18:51:29
    Zielony Fundusz to tylko 32 mln. PLN. Barbórkowe kosztowało 650 mln. PLN. A w perspektywie karpiowe, czternastka, deputat. Pora wycofać oszczędności z zasięgu Prezesa zanim je ukradnie tak jak to przećwiczył Bierecki. Teraz cała Polska to jeden wielki SKOK. Pewnie już założył fundację w Luksemburgu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA