REKLAMA

Gajda: Nie wykorzystujemy w pełni możliwości energetycznych rzek

  • Autor: PAP
  • 06 lipca 2016 16:06
Gajda: Nie wykorzystujemy w pełni możliwości energetycznych rzek Mariusz gajda poinformował, że koszt budowy stopni wodnych w zależności od koncepcji szacowany jest od 20 do 30 mld zł. (fot.mos.gov.pl)

• Polska wykorzystuje ok. 17 proc. potencjału rzek do produkcji prądu - mówił w środę (6 lipca) w Sejmie wiceminister środowiska Mariusz Gajda.
• Gajda zaznaczył, że aby w pełni wykorzystać możliwości energetyczne rzek, konieczna jest budowa stopni wodnych.

Posłowie komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wysłuchali informacji wiceministra środowiska Mariusza Gajdy na temat wykorzystania potencjału gospodarczego rzek w Polsce z uwzględnieniem budowy i rozwoju infrastruktury hydrotechnicznej.

- Polska wykorzystuje ok. 17 proc. potencjału technicznego rzek, jeśli chodzi o wykorzystanie wody do produkcji energii elektrycznej. Mamy, zatem ponad 80 proc. niewykorzystanego potencjału rzek - powiedział Gajda.

Wiceminister poinformował, że zasoby techniczne w dorzeczy Wisły wynoszą ponad 9 tys. gigawatogodzin(GWh) na rok, w dorzeczu Odry ponad 2,4 tys. GWh na rok zaś, jeśli chodzi rzeki przymorza jest to 280 GWh na rok. "Łącznie daje to blisko 12 tys. GWh w ciągu roku" - dodał.

Gajda wskazał, że aby wykorzystać możliwości energetyczne Wisły konieczna jest budowa stopni wodnych. Wskazał, że są dwie koncepcje jedna - pochodząca z lat 70. XX w. - zakłada budowę mniejszej liczby większych stopni wodnych, a druga większą liczbę mniejszych stopni wodnych.

- Obydwie koncepcje zapewniają utrzymanie na Wiśle V klasy żeglowności i zapewniają produkcję energii elektrycznej na poziomie ok. 2,8 tys. GWh rocznie - dodał.

Poinformował, że koszt budowy stopni wodnych w zależności od koncepcji szacowany jest od 20 do 30 mld zł.

Gajda dodał, że przy budowie elektrowni wodnych resort liczy na współdziałanie "wszystkich podmiotów". "Liczymy przede wszystkim na partnerstwo publiczno-prywatne, które by umożliwiło realizacją tych zamierzeń" - powiedział.

- Wbrew temu, co się często mówi, ministerstwo środowiska nie jest przeciwne budowie stopni wodnych, jest za budową stopni wodnych, ale zgodnie z prawem - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA