REKLAMA

Gaz dla Polski z trzech niezależnych źródeł

  • Autor: PAP/AT
  • 13 października 2016 08:59
Gaz dla Polski z trzech niezależnych źródeł Trzy źródła gazu dla Polski to istniejący gazociąg jamalski dostarczający gaz z Rosji, gazoport w Świnoujściu oraz dopiero planowany korytarz norweski (fot.sxc.hu)

Z państwa uzależnionego od dostaw z Rosji, Polska dąży do statusu samodzielnego centrum dystrybucji gazu w regionie.

"Chcemy zorganizować gazowy hub w Polsce. Żeby to osiągnąć musimy mieć co najmniej trzy źródła gazu i rzeczywistą konkurencję cenową między nimi" - powiedział "Naszemu Dziennikowi" Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Te trzy źródła to istniejący gazociąg jamalski dostarczający gaz z Rosji, już funkcjonujący gazoport w Świnoujściu pozwalający na zakup gazu skroplonego (LNG) oraz dopiero planowany korytarz norweski - pisze "Nasz Dziennik".

Czytaj też: Naimski: Dywersyfikacja zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski

Ten ostatni jest przedmiotem intensywnych rozmów PGNiG i Gaz-Systemu z duńskim Energinetem i norweskim Gasco. Studia wykonalności będą gotowe do końca roku, a w styczniu poznamy szczegóły projektu. Gaz-System potwierdził, że weźmie na siebie finansowanie budowy gazociągu z Danii Do Polski po dnie morza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA